Skip to content Skip to footer

Praktyczne porady dotyczące odpowietrzania grzejników

Zapowietrzone grzejniki to problem, który dotyczy zarówno nowych, jak i starych instalacji grzewczych. Okazuje się jednak, że grzejnik odpowietrzyć można bardzo szybko i to bez pomocy fachowca. Warto jednak wiedzieć, jak uniknąć zapowietrzania się grzejników i co jest bezpośrednią przyczyną tego problemu.

Przyczyny zapowietrzania się kaloryfera

Warto wspomnieć o tym, że do bezpośrednich przyczyn zapowietrzania się grzejnika należy przede wszystkim brak szczelności instalacji grzewczej. W ten sposób do środka kaloryfera przedostaje się powietrze, które jest tutaj głównym sprawcą problemu.

Grzejniki mogą zapowietrzać się również przez to, że są najzwyczajniej w świecie są stare i nieszczelne. Warto zatem zastanowić się w takim przypadku nad wymianą instalacji.

Jak odpowietrzyć grzejniki?

Odpowietrzanie grzejnika jest banalnie proste. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Konieczne będą tutaj odpowiednie klucze i śrubokręty. Przyda się także mała i płaska miska, którą będzie można podstawić pod zawór grzejnika.

Najpierw trzeba bardzo delikatnie odkręcić śrubunek. Gdy słyszalny będzie delikatny syk trzeba poczekać, aż wyleci woda z zaworu. Dźwięk ten oznacza, że z grzejnika wydostało się powietrze, jakie się z nim znajdowało.

Efekt zapowietrzonych grzejników

Niestety zapowietrzony grzejnik jest poważnym problemem, którego nie należy zbagatelizować. Gdy nie podjęte zostaną żadne działania dotyczące jego odpowietrzenia, w pomieszczeniach domowych stale panować będzie niska temperatura.

Warto wspomnieć także o negatywnym działaniu tlenu na żelazo. Zawarty w powietrzu tlen reaguje bowiem z owym pierwiastkiem, co z kolei prowadzi do powstania korozji, zmniejszając tym samym trwałość i wytrzymałość grzejnika.

Wiadomo już zatem, Jak odpowietrzyć grzejniki. Wystarczy teraz regularnie sprawdzać ich prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli problem ten pojawia się bardzo często, warto zastanowić się nad wymianą instalacji, gdyż być może obecnie funkcjonująca jest już stara i nie do uratowania.