Skip to content Skip to footer

Czego jeszcze nie wiesz o konserwacji dachu?

Na szczęście przygotowanie dachu do najcięższych miesięcy w roku stało się mniej uciążliwe. Nie ze względu na mniej kapryśny klimat. Nie!
Prace konserwatorskie można wykonać samodzielnie dzięki nowoczesnym technologiom, których przejawem są najnowsze materiały. Materiały, w których bardzo często zastosowano pomysły wykorzystywane w lotach kosmicznych.

Dach jest newralgicznym punktem każdego domu. Jego, nawet drobna niedyspozycja może zaważyć na trwałości pozostałych elementów i dobrym samopoczuciu mieszkańców.

Przegląd stanu konstrukcji dachu powinno się wykonywać dwa razy do roku. Pierwszy w okresie wczesnowiosennym, kiedy pogoda pozwala jeszcze bez niepotrzebnego ryzyka wejść na połać dachu. Drugi sondaż wskazane jest przeprowadzić, kiedy skończy się zima i pogoda będzie łaskawsza. Pozwali, nie ryzykując zdrowiem, spełnić gospodarski obowiązek i zaplanować ewentualny remont dachu.

 
Jest jeszcze jeden ważki powód, dla którego audyt dachu jest konieczny. W razie zaistnienia szkód firma ubezpieczeniowa zarządzi ekspertyzę z wizją lokalną. Gdy badanie wykaże zaniedbania, można zapomnieć o odszkodowaniu. Dlatego nie warto narażać się na tego rodzaju kłopoty i arbitraż w sądzie.

Przy większych obiektach kontrolę można wykonać w kilku etapach. Na pierwszy ogień powinny pójść powłoki uszczelniające. Wszelkie uszkodzenia zwykle widać gołym okiem, a pokrycia dachowe są stosunkowo łatwe w konserwacji.

Pamiętaj, że przy stromym dachu dwuspadowym, ważne jest zabezpieczenie osób badających lub konserwujących dach. Nie warto na tym oszczędzać, ale nie musisz też kupować drogiego osprzętu. Dedykowane do tego celu rusztowania dachowe możesz wynająć bez większego problemu. Dzięki temu wszelkie prace nad koserwacją będą przebiegać sprawnie i bezpiecznie.

rusztowania-dachowe

1. Dachy pokryte papą.
Przy niewielkich uszkodzeniach należy użyć szczeliwa bitumicznego. Masy bitumiczne modyfikowane przy pomocy kauczuku można nakładać na zimno, to znaczy, że nie ma potrzeby ich podgrzewania. Warunkiem udanego zabiegu jest przygotowanie podłoża. Masę nakłada się pędzlem. Nawierzchnia nie może być mokra, a tym bardziej oszroniona. Wcześniej bezwarunkowo należy usunąć luźne elementy. Powłoki dekarskie w postaci mas bitumicznych nakłada się kilkukrotnie. Za każdym razem po wyschnięciu poprzedniej warstwy (wysycha w ciągu doby). Wysychając, tworzy elastyczną warstwę, wnikającą głęboko w podłoże. Dla zabezpieczenia delikatnej powłoki, przed całkowitym wyschnięciem posypuje się ją drobnym materiałem mineralnym. Kiedy zajdzie potrzeba nawierzchnię można zakonserwować w całości. W przypadku rozległych uszkodzeń zaleca się pokrycie dachu nową papą. Najlepiej, jeśli to będzie papa termozgrzewalna.

Uwaga!
Gdy dotychczasowe pokrycie nie wykazuje dramatycznego rozwarstwienia, nie należy go usuwać. Utylizacja tego typu odpadów jest niezwykle kosztowna.

W miejscach niestabilnych wystarczy dokonać nacięć i wprowadzić w nie niewielką ilość lepiszcza bitumicznego. Następnie całość zagruntować i pokryć nowym materiałem. Preparaty gruntujące najlepiej dobierać z tej samej serii produktów co papa na dach. Zapewnia to kompatybilność surowców.

2. Gdy na dachu jest blachodachówka.
Na powierzchni arkuszy blachy często zbierają się zanieczyszczenia mineralne i organiczne, co może być powodem korozji. Najlepiej usuwać zanieczyszczenia wodą i miękką szczotką. W razie wystąpienia silniejszych zabrudzeń można użyć detergentu. W żadnym wypadku nie stosować agresywnych detergentów lub innych środków chemicznych odznaczających się dużą reaktywnością.
Jeśli uszkodzona jest powłoka malarska, koniecznie należy uzupełnić ją w wymaganych miejscach, nawet dwukrotnie.

3. Dach pod tradycyjną dachówką ceramiczną.
Dachówka ceramiczna jest najbardziej wymagającym tworzywem. Z racji struktury łatwo nasiąka wodą i absorbuje zanieczyszczenia. Wszyscy, którzy podczas montażu dachówek pomyślą o zabezpieczeniu ich powierzchni, podejmą najtrafniejsza decyzję. Można stosować impregnaty hydrofobowe, które odpychają wodę i zanieczyszczenia. Warto na tym etapie pomyśleć też o środku zapobiegającym porastanie powierzchni mchem. Częściowym zabezpieczeniem dachówek może być proces angobowania, wykonywany podczas produkcji elementów lub szkliwienia, będący najwłaściwszą ochroną przeciwwilgociową.

4. Newralgiczne punkty dachu
W każdym dachu znajdują się elementy, które stanowią integralną jego część, ale są wykonane z innych materiałów. Zachodzi, wiec potrzeba skutecznego ich połączenia w jedna całość. Na dach wyprowadzane są też zakończenia instalacji pracujących wewnątrz pomieszczeń (wentylacja). Miejsca łączeń podczas montażu okien, kominów i wyjść wentylacyjnych powinno się uszczelnić taśmą. Uszczelniająca taśma dekarska wykonana jest z warstwy substancji bitumicznej połączonej z materiałem wzmacniającym (folia aluminiowa, włóknina). Stosuje się ją do uszczelniania dwóch, a nawet więcej, łączących się w jednym miejscu powierzchni. Taśma dekarska idealnie sprawdza się przy regeneracji uszkodzonych powłok bitumicznych. Nakłada się ją w formie plastra na uszkodzone miejsce, wprzód oczyszczając ranę z luźnych elementów i gruntując powierzchnię, aby stała się nośna.
Jeśli stwierdzimy jakiekolwiek nieszczelności, jesteśmy w stanie naprawić je samodzielnie. Miejsca na styku dach i kominów lub ogniomurów, na stykach obróbek blacharskich wszelkie niedociągnięcia i ubytki powstałe w trakcie eksploatacji najlepiej jest uzupełnić silikonem. Silikon dekarski zapewnia przyczepność do większości materiałów stosowanych w dekarstwie w tym mas bitumicznych. Do uszczelniania blach ocynkowanych w kolorze srebrnym. Alternatywą dla taśmy są preparaty na bazie bitumu, blokujące dostęp wodzie. Gotowe do natychmiastowego użycia. W składzie zawierają wzmacniające włókna.