Skip to content Skip to footer

Jak kłaść tapetę papierową? Instrukcja krok po kroku

Marzy Ci się stylowe, a jednocześnie eleganckie wnętrze? Na klimat panujący w danym pomieszczeniu wpływa wiele elementów m.in. wykończenie ścian. Nie każdy jednak wie, jak kłaść tapetę papierową. Sprawdź poniższy poradnik! Dla osób nieposiadających doświadczenia jest to najlepszy z możliwych wariantów. Aplikacja przebiega sprawnie, a zarazem intuicyjnie, czego nie można powiedzieć o każdym materiale.

Krok 1

Jak kłaść tapetę? Na początku należy określić, gdzie będzie się ona znajdować. Dzielimy powierzchnię na pasy o odpowiedniej szerokości np. za pomocą taśmy malarskiej. Określamy również, od którego brzegu rozpoczniemy aplikację.

Krok 2

Przygotowujemy wzór oraz przycinamy tapetę. Po przygotowaniu materiału możemy przystąpić do klejenia. Za pomocą dużego pędzla nakładamy klej na pierwszy pas. Zaczynamy od środka, a następnie rozprowadzamy substancję do brzegów. Dzięki temu zostanie ona równomiernie rozprowadzona. Nie przesadzajmy z ilością kleju, jednak nie zapominajmy o tym, że nie może być go zbyt mało.

Krok 3

Chcesz dowiedzieć się, jak kłaść tapetę? Przede wszystkim nie aplikuj jej na brudną i tłustą ścianę. Ponadto, nie może na niej znajdować się odpadająca farba lub stara tapeta. Klejenie zaczynamy od góry (około 2-3 cm od sufitu). Każdy następny kawałek rozprowadzamy powolnymi ruchami. Musimy wykazać się cierpliwością, gdyż każdy gwałtowny ruch może popsuć efekt końcowy.

Krok 4

Upewniamy się, że położony pas tapety znajduje się w wyznaczonych liniach. Sprawdzamy, czy nigdzie nie pojawiły się problematyczne załamania. Za pomocą suchej szmatki lub szczotki wygładzamy powierzchnię (od środka do brzegów). W ten sposób zwiększamy także przyczepność tapety do ściany.

Krok 5

Powstałe pęcherzyki powietrza usuwamy poprzez wygładzanie powierzchni. Unikajmy przebijania ich igłą, ponieważ grozi to pojawieniem się nieestetycznych śladów. Trzeba wziąć pod uwagę, że zwykle klej do tapet nie zasycha bardzo szybko, a więc możemy pozwolić sobie na odklejenie kawałka i przyklejenie go ponownie. Może jednak zdarzyć się tak, że klej pozostawił żółty ślad. Jeśli chcemy się go pozbyć, to wystarczy sięgnąć po zwilżoną gąbeczkę.

Krok 5

Z każdym kolejnym kawałkiem tapety postępujemy identycznie. Trzeba uważać na prześwity – jednocześnie poszczególne elementy nie mogą na siebie nachodzić, gdyż całość nie będzie prezentować się dobrze. Tapetę gładką możemy zaaplikować o wiele szybciej. Zupełnie inaczej jest w przypadku wzorów, które wymagają maksymalnej precyzji. Tutaj każdy milimetr ma znaczenie!