Skip to content Skip to footer

Jak przygotować powierzchnię do piaskowania?

Cegła może prezentować się okazale i elegancko, o ile tylko jest zadbana. Osadzanie się różnorodnych zanieczyszczeń jest zupełnie normalne, a więc nie można uniknąć tego zjawiska. Po czasie budynek może prezentować się nieestetycznie. Właśnie dlatego tak istotne jest systematyczne czyszczenie powierzchni. Piaskowanie to metoda, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Czym jest piaskowanie?

Czyszczenie cegły poprzez piaskowanie nie jest czasochłonne, ani drogie. Oczywiście należy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dysponują nowoczesnym sprzętem. Należy wziąć pod uwagę, że parametry wykorzystywanego urządzenia bezpośrednio wpływają na efekt końcowy prac. Atutem jest fakt, że w obecnych czasach bez większego problemu znajdziemy odpowiednią ekipę, która zagwarantuje dogodne warunki współpracy.

Podczas piaskowania stosuje się kruszywo o zróżnicowanej średnicy, które oddziałuje na powierzchnię pod odpowiednim ciśnieniem. Im jest ono wyższe, tym łatwiej jest usunąć głęboko osadzone zanieczyszczenia. Minusem jest większe ryzyko uszkodzenia powierzchni. Właśnie dlatego czyszczenie cegły może odbywać się również pod relatywnie niskim ciśnieniem. Nie można także nie wspomnieć o hydropiaskowaniu, czyli metodzie łączącej kruszywo oraz wodę.

Czy należy sprawdzić wytrzymałość muru?

Przygotowując się do czyszczenia cegły poprzez piaskowanie należy bezwzględnie sprawdzić wytrzymałość muru. Dotyczy to w szczególności starszych budynków, które bardzo często są przesiąknięte wilgocią. Należy również zwrócić uwagę na stan spoiwa. Dużą ilość wapnia w składzie znacząco osłabia jego właściwości.

Piaskowanie wysokociśnieniowe zapewnia nieprzeciętną efektywność, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze może być ono zastosowane. Czasami mur jest na tyle słaby, że do dalszych czynności nie można przejść bez jego uprzedniego wzmocnienia. Oczywiście jest to zadanie dla doświadczonych fachowców.

Jakie elementy należy zabezpieczyć?

Piaskowanie świetnie sprawdza się podczas odświeżania elewacji. Czyszczenie cegły zwykle przebiega bezproblemowo, jednak nie możemy zapominać o elementach, które mogą ulec zniszczeniu podczas realizacji omawianego procesu. Mowa tutaj przede wszystkim o drzwiach, oknach, parapetach, elementach blacharskich itd.

Skuteczne zabezpieczenie elementów narażonych na uszkodzenia to absolutna podstawa. Niektóre z nich warto jest czasowo zdemontować, o ile tylko istnieje taka możliwość. Im lepiej przygotujemy budynek do procesu piaskowania, tym mniejsza prawdopodobieństwo uzyskania niepożądanych efektów.