Skip to content Skip to footer

Zastosowanie silikonu dwuskładnikowego

Silikon zna każdy. Wynaleziony został na początku ubiegłego wieku i bardzo szybko zyskał popularność dzięki swoim właściwościom. Dzisiaj silikony o różnym składzie wykorzystywane są w budownictwie, branży motoryzacyjnej, elektronice, przemyśle kosmetycznym, odlewnictwie.

Właściwości silikonu dwuskładnikowego

Silikon dwuskładnikowy nazywany jest także silikonem formierskim. Składa się z silikonu właściwego i katalizatora, który powoduje jego sieciowanie. Po utwardzeniu staje się materiałem elastycznym, odpornym na temperatury w zakresie minus 50 do plus 200 (lub więcej) stopni Celsjusza. Dzięki płynnej postaci wypełnia nawet najmniejsze szczeliny i doskonale odwzorowuje nawet bardzo skomplikowane kształty.

Silikon właściwy musi być bardzo dokładnie wymieszany z katalizatorem, dlatego dla ułatwienia występują nie tylko w kolorze białym, ale także niebieskim i czerwonym. Kolor katalizatora wpływa także na czas sieciowania (utwardzania) silikonu.

Zastosowanie silikonu dwuskładnikowego

Silikon dwuskładnikowy stosowany jest przede wszystkim do wytwarzania form wielokrotnego użytku. Powszechnie stosowany jest w modelarstwie, przemyśle dekoracyjnym, przy renowacji zabytków, w przemyśle motoryzacyjnym (zderzaki, owiewki itp.), w drukarstwie (tampony drukarskie).

Z silikonu formierskiego produkowane są formy do wyrobów spożywczych, tego typu silikon musi posiadać atest do kontaktu z żywnością.

Jak wykonać w domu formę z silikonu?

Choć wybór gotowych elementów dekoracyjnych czy form silikonowych jest bardzo duży, to czasami chcemy stworzyć swoją własną i niepowtarzalną. Może być to forma na oryginalną świeczkę , mydełko domowej roboty, doniczkę o nietypowych kształtach. Możliwości są nieograniczone a wykonanie foremki bardzo proste.

Trzeba wybrać odpowiedni silikon dwuskładnikowy oraz pierwowzór, czyli model do odlania. Kolejny krok polega na przygotowaniu szalunku, w którym będzie wykonywana forma. Nie może być on zbyt duży, bo wtedy zużycie silikonu będzie większe. Forma musi być przygotowana z materiału, do którego silikon się nie przyklei. Nie nadaje się do tego szkło, ale można wykorzystać różnego rodzaju tektury. Zarówno szalunek, jak i model można posmarować cieniutką warstwą oleju, który ułatwi później zdejmowanie formy.

Kolejny krok to bardzo dokładne odmierzenie obu składników i ich wymieszanie, gdy mieszanka jest gotowa, zalewamy model. Najlepiej wylewać silikon w jednym miejscu, dzięki temu powstanie mniej pęcherzyków powietrznych. Po 6 godzinach forma powinna osiągnąć swoją twardość i elastyczność. Można ją zdjąć, usunąć nadlewy i wykonywać własne dekoracje.