Skip to content Skip to footer

Sposób na odpowietrzenie kaloryfera

Kiedy na zewnątrz temperatura spada wszyscy włączają ogrzewanie, by zawsze wracać do ciepłego domu. Niestety, niekiedy mimo maksymalnego podkręcenia kurka kaloryfer jest chłodny. Przyczyną takiego stanu rzeczy zwykle jest zapowietrzenie grzejnika. Jak sobie z nim poradzić?

Objawy zapowietrzenia grzejnika

Pierwszym sygnałem wskazującym, że kaloryfer nie pracuje tak jak powinien jest niska temperatura w pomieszczeniu, pomimo odkręconego kurka grzejnika.

Na zapowietrzenie urządzenia może wskazywać również jego głośna praca. Poprawnie działający grzejnik jest właściwie bezgłośny, zatem sytuacja, w której z kaloryfera słychać bulgotanie lub syczenie powinna być sygnałem, że nie pracuje on tak jak powinien.

Grzejnik jest zapowietrzony również wtedy, kiedy jego temperatura jest nierównomierna. Warto zainteresować się jak odpowietrzyć kaloryfer w sytuacji, gdy jego dolna część jest mocno nagrzana, natomiast góra jest zimna.

Przyczyny zapowietrzenia kaloryfera

Grzejniki mogą zapowietrzać się z różnych powodów. Najczęstszym z nich jest fakt, że w momencie napełniania instalacji centralnego ogrzewania jest ona pełna powietrza. Pomimo używania specjalnych sprzętów mających na celu jej odpowietrzenie niemożliwe jest zupełne pozbycie się powietrza.

Innym powodem może być nieprawidłowe napełnianie instalacji wodą, w której znajdują się małe pęcherzyki powietrza mogące powodować zapowietrzenie niektórych grzejników.

Ostatnią przyczyną problemów z kaloryferami może być dostawanie się pęcherzyków powietrza do instalacji, która wykonana jest z tworzywa sztucznego, a które nie jest stuprocentowo szczelne. Należy pamiętać, że jest to normalne zjawisko, któremu trudno zapobiegać, dlatego też warto poznać sposób odpowietrzenia kaloryfera.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Odpowietrzanie grzejnika jest prostą czynnością, dlatego też można wykonać ją samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować śrubokręt lub klucz, szmatkę oraz niedużą miskę.

Pierwszym krokiem podczas odpowietrzania kaloryfera jest zakręcenie termostatu – odetnie to dostęp wody do grzejnika. Następnie należy odkręcić śrubę. Ważne jest, aby robić to powolnym ruchem, co pozwoli uniknąć zalanie ściany lub podłogi wodą wydobywającą się z grzejnika.

Po odkręceniu zaworu z kaloryfera będzie wydostawać się powietrze, kiedy zmniejszy się jego ciśnienie, a z grzejnika zacznie wydostawać się woda należy zakręcić zawór. Kaloryfer został odpowietrzony.