Skip to content Skip to footer

Jak pozyskać rządowe dofinansowanie na fotowoltaikę?

Rządowy program mój prąd cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony osób, które planują montaż instalacji fotowoltaicznej na swoim domu. O czym warto wiedzieć i co zrobić, by pozyskać środki?

Wysokość dotacji – ile wynosi?

Obecnie, możliwe jest pozyskanie nawet 5000 złotych dotacji w ramach rządowego programu. Dokładna wysokość jest uzależniona od rozmiarów instalacji, a teoretycznie – można uzyskać nawet 50% kosztów całej inwestycji, jednak do nieprzekraczalnej kwoty 5 tysięcy.

W chwili obecnej wnioski można składać online i osobiście, a nawet za pośrednictwem pełnomocnika. W tym ostatnim przypadku konieczne jest jednak wcześniejsze podpisanie dokumentów związanych z udzieleniem pełnomocnictwa, dostępnych na stronach rządowych.

Rządowy program mój prąd jest nastawiony na wspieranie tworzenia niewielkich instalacji – takich, które mają zasilić gospodarstwa domowe. Zatem nie może z nich skorzystać wielka firma, która chciałaby stworzyć instalację o dużych rozmiarach (powyżej 10 kW zainstalowanej mocy).

Kto może uzyskać wsparcie?

Z rządowego programu mój prąd może skorzystać każda osoba fizyczna, która planuje stworzenie instalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej pomiędzy 2 a 10 kW. Co istotne, środki mogą zostać przyznane również na rozpoczętą instalację, której montaż nie został zakończony do dnia złożenia wniosku i rozpoczęcie procesu przyznawania środków.

Ważną kwestią jest również to, że każda osoba fizyczna może uzyskać więcej niż jedną dotację. Warunkiem koniecznym jest po prostu posiadanie większej ilości nieruchomości, na których planowany jest montaż fotowoltaiki. W takiej sytuacji, możliwe jest wnioskowanie o dofinansowanie tyle razy, ile budynków posiada dana osoba.

Jednocześnie, niemożliwym jest uzyskanie dotacji na rozbudowę już istniejącego systemu fotowoltaicznego. Posiadacze gotowych instalacji, podłączonych już do systemu – mogą starać się o zwrot środków.

Jak złożyć wniosek w programie?

Konieczne jest wypełnienie odpowiedniego, dostępnego na stronach rządowych wniosku. Do niego należy dołączyć kopie wszelkich faktur powiązanych z montażem i tworzeniem instalacji, dowody wpłat na załączone faktury.

Oprócz tego, konieczne są również dokumenty od Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzające podłączenie do systemu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.