Sauna to relaks, ale także niezwykłe właściwości zdrowotne. Nie każdy może sobie pozwolić na zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej w taki sposób, by stworzyć tam miejsce na kąpiele parowe. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być sauna do ogrodu. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Kształt sauny
Sauny do ogrodu produkowane są zazwyczaj w dwóch podstawowych formach. Jedna z nich to domek. Prezentuje się ładnie zarówno w minimalistycznym i nowoczesnym ogrodzie jak i w bardziej rustykalnym otoczeniu. Może mieć także zadaszony taras, sprzyjający odpoczynkowi po seansie w parze.
Inny typ sauny to beczka pionowa lub pozioma. Ten rodzaj pasuje raczej do ogrodów w stylu w stylu wiejskim. Warto pamiętać, że sauna do ogrodu stanowi centralny punkt jego aranżacji, dlatego warto brać pod uwagę jej walory dekoracyjne przy podejmowaniu decyzji na temat tego, jaki kształt wybrać.
Jakie wymagania muszą być spełnione przed wybudowaniem sauny?
Podłoże do postawienia sauny do ogrodu musi być równe oraz stabilne, więc trzeba wybrać odpowiednie jej położenie. Nie można jej postawić bezpośrednio na ziemi. Zazwyczaj pod spód stosuje się betonową wylewkę lub kostkę brukową.
Niezbędne jest także przyłącze elektryczne, ponieważ niektóre elementy sauny działają na prąd. Są to przede wszystkim oświetlenie i piec. Co otrzymamy w zestawie, kiedy kupimy saunę do ogrodu? Prawie wszystko oprócz pieca. Ten trzeba zakupić oddzielnie. Zapłacić dodatkowo trzeba będzie także za zmontowanie konstrukcji i jej pomalowanie jeżeli klient ma takie życzenie. Warto dodać, że piec najlepiej jest zakupić u tego samego, sprawdzonego i renomowanego producenta.
Jaki piec zakupić do sauny?
Rozwiązania są dwa. Można zdecydować się na piec opalany drewnem lub elektryczny. To pierwsze rozwiązanie ma jednak coraz mniej zwolenników ze względu na o wiele więcej pracy, która jest do wykonania przy jego obsłudze. Zdecydowanie wygodniej zdecydować się na piec elektryczny.
Jest on łatwy w obsłudze, umożliwia sterowanie temperaturą, a ponadto wchodzą w grę także względy ekologiczne. Tak inwestycja jest więc lepsza niż piec na drewno. Trzeba również pamiętać, że piec musi być odpowiednio oddalony od drewnianych elementów sauny.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm