Skip to content Skip to footer

Najlepsze pokrycia dachowe

Jakość wykonania dachu bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania budynku. Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów materiałów, które można użyć do tego celu. Ze względu na atrakcyjną cenę dużą popularnością cieszą się blachy trapezowe czy blachodachówki. Na rynku znajdziemy wiele producentów takich materiałów, więc wybór odpowiedniej oferty nie powinien być zbyt problematyczny.

Początkowe czynności

Przed zakupem jakichkolwiek materiałów należy dokładnie zmierzyć dach. Takie produkty jak blacha trapezowa występują w znormalizowanych arkuszach. Nie możemy zapomnieć o zostawieniu pewnego naddatku. Blachę można bardzo łatwo dociąć.
Kolejnym etapem jest sprawdzenie stanu więźby dachowej. Na szczęście dach z takich materiałów nie wymaga wielkich zmian czy poprawek w tym elemencie. Należy także zakupić potrzebne narzędzia i materiały, dzięki którym będzie można przeprowadzić cały remont.
Nie możemy także zapomnieć o odpowiednim zaplanowaniu w czasie całego remontu. Powinniśmy wybrać termin charakteryzujący się rzadkimi opadami atmosferycznymi.

Dlaczego blacha?

Ten rodzaj materiału ma naprawdę wiele zalet. Bez wątpienia najważniejszym jest niska cena. Najtańsza w tej klasie jest blacha trapezowa. Kolejnym plusem jest niewielka waga całego dachu. Nie trzeba, więc udoskonalać więźby jak ma to miejsce w przypadku standardowych dachówek.

Kolejną cechą jest stosunkowo prosty i szybki montaż. Właśnie ze względu na występowanie blachy trapezowej oraz innych materiałów w arkuszach cały proces przebiega szybko. Wszystko zależy oczywiście od wymiaru domu czy ilości pracujących osób jednak można przyjąć, że pokrycie standardowego domu jednorodzinnego trwa zazwyczaj około tygodnia.

Warto wspomnieć również o właściwościach takich materiałów. Blachy trapezowe wraz z innymi blachami są zazwyczaj ocynkowane. Zapewnia to długą i bezawaryjną eksploatację. Producenci dają zazwyczaj gwarancję na 10 lat.

Gdzie stosować blachę?

Ten rodzaj materiałów ma bardzo szerokie zastosowanie. Można je wykorzystać przy budowie domów jednorodzinnych oraz wszelkiego rodzaju zakładach przemysłowych. Jedyną z komplikacji przy montażu mogą okazać się nieznormalizowane elementy dekoracyjne czy okna dachowe. Jednak osoba wykwalifikowana na pewno sobie poradzi.

Do pokrywanie dużych hal oraz magazynów najlepiej nadaje się najtańsza blacha trapezowa. Jest ona zazwyczaj grubsza niż blachodachówka, a więc jest także bardziej odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz intensywne opady np. gradu. Właśnie ten rodzaj jest najbardziej trwały.

Podstawowe udogodnienia

Montując dach warto także pomyśleć o kilku elementach, które mogą znacznie ułatwić eksploatację. Dobrym pomysłem może okazać się zamontowanie drabiny, aby komfortowo można było dostać się do komina.

Innym istotnym elementem są ławy przeciwśnieżne. Dzięki nim możemy uniknąć groźnych wypadków. Przy takich materiałach jak blachy trapezowe śnieg potrafi się osunąć bardzo szybko.

Ten rodzaj materiału można polecić praktycznie wszystkim, a zwłaszcza osobom z ograniczonym budżetem.

Artykuł powstał we wspópracy z firmą Budmax-Metal