Skip to content Skip to footer

Okna drewniane czy PCV?

Okna w każdym budynku pełnią niezwykle istotną rolę. Nie tylko zapewniają dostęp do światła słonecznego, ale także znacząco wpływają na utrzymanie komfortowych warunków w pomieszczeniach. Ze względu na to ich wybór powinien być przemyślany i jak najlepiej dopasowany do mieszkańców lub użytkowników danego budynku.

Najczęściej stosowane rodzaje okien

Ze względu na swoje właściwości oraz walory estetyczne najczęściej spotykane w różnego rodzaju budynkach są okna drewniane i okna PCV. Choć oba typy są powszechnie znane i stosowane, warto wiedzieć, że posiadają zupełnie inne właściwości.

Okna drewniane są najczęściej wybierane ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Drewno w ostatnich latach jest bardzo docenianym surowcem w branży meblarskiej i budowlanej, należy jednak mieć świadomość tego, że jest także materiałem wymagającym specjalnej pielęgnacji, a przede wszystkim dokładnego zabezpieczenia.

Okna PCV z kolei są niezwykle wytrzymałe. Wykazują bardzo dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne, a dodatkowo są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu w czystości. Te zalety oraz dobra izolacja termiczna sprawiają, że obecnie są najczęściej wybieranym typem okien.

Okna PCV – komfort i wygoda

Tak zwane okna PCV ze względu na swoją charakterystyczną budowę komorową, a także solidność wykazują się bardzo dobrą termoizolacją. Jest to niezwykle istotne, ponieważ utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach wpływa zarówno na samopoczucie, jak i stan zdrowia mieszkańców. Dodatkowo szczelne, solidne okna są bardziej ekonomiczne.

Szczelność i termoizolacja nie są jedynymi zaletami okien PCV. Warto również zwrócić uwagę na to, że trwałość materiału wpływa również na jego wygląd. Ramy okien wykonane z tworzyw sztucznych w przypadku standardowego użytkowania są łatwe w czyszczeniu i mogą się prezentować atrakcyjnie przez wiele lat.

Kiedy warto zdecydować się na zakup okien drewnianych?

Z całą pewnością obecnie najpopularniejsze są okna PCV, jednak nie można zapominać o tym, że w dalszym ciągu wiele osób jest zwolennikami ram okiennych wykonanych z naturalnych materiałów.

Okna drewniane z całą pewnością wyróżniają walory estetyczne. Jednak decydując się na ich zakup trzeba zdawać sobie sprawę z wymagań tego surowca. Okna drewniane należy kupować jedynie od producentów, którzy są w stanie zapewnić odpowiednie zabezpieczenie tego materiału przed działaniem wilgoci i zmian temperatury, a także należy zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi jego pielęgnacji i konserwacji.