Własna instalacja fotowoltaiczna pozwala przede wszystkim uniezależnić się od dostawy prądu, jak też w dłuższym okresie czasu zmniejszyć rachunki za prąd. Z urządzeń w domach bez względu na dostawy od dostawcy można korzystać bez zakłóceń.
Kiedy instalacja szczególnie się sprawdzi?
Gdy mieszka się w miejscach, gdzie infrastruktura dostawców prądu jest trudno dostępna postawienie na instalacje fotowoltaiczne może okazać się szczególnie korzystna. Warto wówczas zdecydować się na jej zastosowanie już na etapie projektowania domu, gdzie znacznie swobodniej można wybrać choćby systemy mocowania paneli fotowoltaicznych. Mieszkając w miejscach, gdzie wykonanie przyłączy może być kosztowne, zdecydowanie się na fotowoltaiczną instalację to doskonała alternatywa. Oczywiście zawsze najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie jednocześnie z prądu od dostawców, jak też z instalacji na baterie słoneczne.
Typ systemów mocowań
Gdy planuje się wykonanie instalacji fotowoltaicznej na poziomie projektowania domu jednorodzinnego wówczas można zdecydować się najpierw na system mocowania paneli fotowoltaicznych, a następnie na typ dachu. Natomiast w wybudowanych już domach trzeba dopasować systemy mocowania paneli fotowoltaicznych do typu dachu.
Do najbardziej powszechnych w polskich warunkach dachów zaliczają się te o konstrukcji skośnej. W tym względzie wybór systemów mocowania paneli fotowoltaicznych zależy od zastosowanego pokrycia dachu. Inne systemy stosowane są przy:
– dachówkach ceramicznych,
– dachówkach łupkowych,
– dachówkach bitumicznych,
– blachodachówkach,
– blachach trapezowych. W poszczególnych systemach mocowania paneli fotowoltaicznych może być stosowane zarówno pionowe, jak i poziomie ułożenie paneli.
Systemy na dach skośny
Przy stosowaniu paneli fotowoltaicznych przy dachach skośnych można znaleźć w ofertach producentów systemów mocowań paneli fotowoltaicznych rozwiązania dopasowane do konkretnego typu pokrycia dachu. W ten sposób można idealnie dopasować sposób montowania paneli do posiadanego w domu jednorodzinnym dachu. Do zalet montowania paneli fotowoltaicznych na dachach o skośnej konstrukcji można zaliczyć możliwość optymalnego wykorzystania powierzchni dachu. Należy jednak brać pod uwagę, że system montażowy stosowany jest w sytuacjach, gdy dach skośny posiada minimum piętnastoprocentowy kąt nachylenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy