Skip to content Skip to footer

Czyste buty

Na butach można coś wnieść do wnętrza niezależnie od pogody. Kiedy pada, dodatkowo obuwie jest mokre. Kiedy wchodzi się z zewnątrz do domu mieszkalnego, czy innego budynku, warto zaradzić nanoszeniu brudu do środka.

Odpowiedni przedsionek

W domach da się zagospodarować odpowiedni przedsionek, czy kawałek korytarza właśnie z myślą o butach. w wielu domach praktykuje się przez cały rok zdejmowanie butów i zakładanie obuwia domowego. Z punktu widzenia higieny to jak najlepsze rozwiązanie.

Jednak – aby nie nanieść widocznego brudu nawet do przedpokoju, przydadzą się odpowiednie wycieraczki wejściowe. Większość z nas ma nawyk używania ich, jeżeli tylko znajdują się one przed mieszkaniem, czy domem.

Trzeba pamiętać, że wycieraczki takie mają przede wszystkim charakter użytkowy, a nie zdobniczy, więc wygląd nie powinien być tu pierwszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Jakie bywają wycieraczki wejściowe?

Wycieraczki takie bywają wykonywane z różnych materiałów. Mogą to być maty materiałowe, maty na podkładzie gumowym, czy wycieraczki gumowe albo aluminiowe. Jaką wybrać?

Jeżeli mamy taką możliwość, warto wybrać dwa rodzaje wycieraczek. Jedną można położyć tuż przed wejściem, a drugą już we wnętrzu. Dlaczego? Bo jednak buty mogą być ubrudzone w różny sposób. Błoto lepiej wsiąka w matę, ale jeżeli buty pozostają mokre, mogą obciekać na wycieraczce gumowej, która nie przepuści wody na podłogę.

Wycieraczki gumowe zawsze się przydają

Wycieraczki wykonane z gumy przydają się niezależnie od pory roku – padać może i latem i zimą. Dodatkowo łatwo je umyć, co też jest istotne, jeśli mają właściwie spełniać swoją rolę.

Wycieraczki a wygląd domu

Dzisiaj wycieraczki są produkowane nie tylko z różnych materiałów, ale i w różnych wzorach. Dzięki temu można wybrać taką, która nam się podoba i będzie pasować do danego domu.

Jeżeli wycieraczka leży przed domem trzeba pamiętać, że będzie narażona na różne warunki atmosferyczne. To może skrócić jej żywotność. Trzeba więc bacznie obserwować stan wycieraczek zewnętrznych i czyścić je odpowiednio często. Dotyczy to w odpowiednim stopniu także wycieraczek położonych na klatkach schodowych bloków oraz kamienic. Jeżeli wycieraczka zaczyna się zużywać, należy ją wymienić na nową, bo może nie spełniać już właściwie swoich zadań.