Skip to content Skip to footer

Kołki rozporowe do cegły dziurawki – co warto wiedzieć?

Kołki rozporowe do cegły dziurawki są niezbędne podczas montażu półek, szafek, dekoracji ściennych, telewizora, a także wielu innych elementów. Występują one w wielu różnych wariantach, więc osoby bez doświadczenia mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego. Bezpieczeństwo należy postawić na pierwszym miejscu. Ciężki obiekt, który nagle oderwie się od ściany, może stanowić realne zagrożenie dla otoczenia. Poniżej zamieszczono kilka przydatnych wskazówek, które z pewnością pomogą osobom bez doświadczenia.

Odporność na obciążenie

Wybierając najlepsze Kołki rozporowe do cegły dziurawki należy uwzględnić wagę mocowanego obiektu. Istotne jest również to, aby trafnie określić liczbę punktów montażowych. Im jest ich więcej, tym wyższa stabilność łączenia.

W przypadku lekkich elementów nie ma potrzeby wykonywania kilku otworów w ścianie. Wiadome jest, że obrazek lub lustro będzie znajdować się w pożądanej pozycji nawet w przypadku jednego kołka rozporowego.

Optymalny rozmiar

W niemal każdym sklepie budowlanym można znaleźć specjalistyczne kołki rozporowe do cegły dziurawki. Należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Godne polecenia są długie kołki, jednak wymagają one dość głębokich otworów. Nie w każdym miejscu jest to możliwe – ściany działowe często wykonywane są z połówki pustaka, a więc są bardzo cienkie.

Podczas zakupu kołków rozporowych do cegły dziurawki trzeba także uwzględnić przewody elektryczne oraz rury wodnokanalizacyjne. Ich przebicie wiertłem może zakończyć się tragicznie, szczególnie dla osoby nieposiadającej praktyki w pracach remontowych.

Wysoka trwałość

Dobre kołki rozporowe do cegły dziurawki zwykle nie wymagają żadnego wzmocnienia. Nie ma więc potrzeby zalewania otworów cementem czy gipsem. Największą popularnością cieszą się lekkie modele z tworzywa sztucznego.

Plastikowy kołek rozporowy do pustaka również może być trwały, więc nie trzeba obawiać się przedwczesnych uszkodzeń. Atutem jest niska cena zakupu. Jest to opcja o wiele tańsza, niż zakup kotew.