Skip to content Skip to footer

Kto powinien wybrać dom z prefabrykatów, a kto nie powinien się na niego decydować?

Czasy, gdy dom w całości powstawał na placu budowy, powoli odchodzą do przeszłości. Domy z prefabrykatów powstają w fabryce, a na placu budowy są składane w całość. Co trzeba wiedzieć o domach modułowych?

Dla kogo dom modułowy jest idealny?

Domy z prefabrykatów to świetne rozwiązanie dla rodzin, którym zależy na skróceniu czasu budowy do minimum. Budowę domu modułowego można rozpocząć jeszcze przed uprawomocnieniem się pozwolenia na budowę, gdyż elementy domu powstają w fabryce. Jest to duża oszczędność czasu.

Elementy domu przyjeżdżają na budowę już gotowe. Wtedy można rozpocząć ich składanie. Warto wiedzieć, że na budowę domu nie ma wpływu pogoda. Śnieg, deszcz czy mróz nie są w stanie zatrzymać budowy. Jedynie fundamenty domu muszą zostać wylane w sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Domy prefabrykowane składane są przez wyspecjalizowane firmy, które mogą pochwalić się wysoko wykwalifikowanymi pracownikami. Dzięki temu można mieć pewność, że domy są solidne, zbudowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Warto również wiedzieć, że budowa domu jest objęta gwarancją.

Kto nie powinien decydować się na dom prefabrykowany?

Domy z prefabrykatów na plac budowy przyjeżdżają jako duże, gotowe elementy. Trzeba pamiętać, że na tym etapie nie są już możliwe żadne zmiany. Projekt można udoskonalać wyłącznie do momentu złożenia zlecenia do fabryki.

Krótki czas budowy domu prefabrykowanego to największa zaleta. Niestety trzeba pamiętać, że trzeba być finansowo przygotowanym, by rozpocząć prace budowlane. Domy budowane metodą tradycyjną nie powstają w tak krótkim czasie. W razie kłopotów finansowych można wstrzymać budowę. Dom z prefabrykatów trzeba sfinansować od razu.

Budując dom z prefabrykatów trzeba również pamiętać, że na plac budowy przyjadą duże samochody oraz dźwig. Niezbędny jest dobry dojazd do działki oraz możliwość manewrowania. Trzeba również pamiętać, że transport prefabrykatów jest kosztowny.

Domy prefabrykowane często kojarzone są z budownictwem PRL-u. Nie jest to prawda. Domy prefabrykowane są energooszczędne a projekty są eleganckie i dopasowane do potrzeb klientów. Domy modułowe nie mają nic wspólnego z budownictwem z wielkiej płyty. Brzydkim i złej jakości.