Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę wybierając zawiesia łańcuchowe?

Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej bardzo wiele zawiesi łańcuchowych do wyboru, dlatego też sporo osób może mieć duży problem, które z nich wybrać w pierwszej kolejności. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę, aby dokonać udanego zakupu.

Co warto wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na klasę zawiesi. Najbardziej wymagające osoby powinny postawić na zawiesia klasy 12, które wyprodukowane są do wszystkich zastosowań. Zawiesia łańcuchowe mogą być wyposażone w 1-4 cięgna. Dostępne są modele z hakami automatycznymi lub standardowymi. Nowością na rynku są specjalne systemy zaczepów, które umożliwiają swobodną regulację długości łańcucha.

Najwyższej jakości zawiesia łańcuchowe przeznaczone są nie tylko do dużych obciążeń, ale również do okazjonalnego użytku. Oryginalne zawiesia od renomowanych producentów są kompatybilne z żurawiami, belkami podnoszącymi i popularnymi suwnicami. Warto zwracać uwagę także na dopuszczalny zakres temperatury.

Szerokie zastosowanie

Zawiesia łańcuchowe są wysokiej jakości osprzętem wykorzystywanym głównie do podnoszenia ładunków o różnych gabarytach. Kluczem do sukcesu jest skompletowanie niezawodnego systemu podnoszenia. Przy niektórych towarach niezbędne są specjalne akcesoria do zawiesi. Mowa tutaj przede wszystkim o hakach, linkach, szeklach albo specjalnych pierścieniach.

Aby wybrać najlepsze jakościowo zawiesia warto zwrócić uwagę na ich maksymalne obciążenie. Ogromną rolę odgrywa także długość splotki oraz użyteczna długość pomiędzy dwoma punktami chwytania. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ogromną rolę odgrywa współczynnik trybu zawiesia. Jeżeli chodzi o współczynnik zastosowania do popularnych zawiesi jednocięgnowych, to uwzględniają one geometrię zawiesi i konsekwencję zginania poszczególnych elementów.

Niezawodne zawiesia dla wymagających?

Oryginalne zawiesia łańcuchowe zaprojektowane są do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków, z którymi nie poradzą sobie zawiesia linowe i tekstylne. Najlepszym wyborem są certyfikowane zawiesia, które mogą pochwalić się stosownymi atestami. W dzisiejszych czasach standardem jest norma EN 818-4, która dotyczy oczywiście nie tylko warunków budowy, ale również bezpieczeństwa całego zawiesia.

Oryginalne zawiesia łańcuchowe powinny być także zgodne z normą EN 818-2 i EN 1677-1-4. W dużej mierze to właśnie certyfikowane zawiesia obok pozytywnych referencji klientów, są najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania i niezawodności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.