Skip to content Skip to footer

Pokrycia dachowe – moda na stal

Swego czasu, praktycznie na wszystkich dachach domów jednorodzinnych, jak i na wielu budynkach użyteczności publicznej dominowały dachówki ceramiczne. Jednakże, obecnie w ich miejscu coraz częściej pojawiają się z pozoru nieco podobne blachodachówki.

Czym jest blachodachówka?

Tego typu pokrycie dachu jest zdecydowanie jednym z najmocniejszych i najbardziej praktycznych pokryć. Wynika to oczywiście przede wszystkim z materiału, z jakiego blachodachówki są tworzone. Jest to stal, która niewątpliwie należy do najmocniejszych i najbardziej wytrzymałych materiałów budowlanych.

Warto zauważyć, że stal nie tylko jest wytrzymała, ale co równie ważne produkty z tego materiału przeważnie bardzo łatwo zamontować na dachu. Jest tak z blachami trapezowymi, jak i właśnie z blachodachówkami. Dlatego też, stalowe pokrycie dachu wydaje się dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce w krótkim czasie zorganizować mocne i trwałe pokrycie dachu.

Czemu nie ceramika?

Wydaje się, że odchodzenie od dachówek ceramicznych ma przynajmniej kilka powodów. Pierwszy z nich to niewątpliwie ciężar produktów ceramicznych. Dachówki ceramiczne po prostu są bardzo ciężkie, co sprawia wiele trudności. Po pierwsze, ich położenie na dachu nie jest zbyt proste. Trzeba wiele się natrudzić, aby przetransportować dachówki na dach, a później dokładnie je ułożyć.

Ponadto, dachówki ceramiczne z racji tego, że są ciężkie mogą być zagrożeniem dla domowników jak i innych osób przechodzących pod danym dachem. Rzecz w tym, że nawet najlepiej położone pokrycie może ulec zniszczeniu, na przykład wskutek działania jakiś zjawisk atmosferycznych. Jeśli komuś spadnie na głowę dachówka ceramiczna może on bardzo ucierpieć.

Korozja – jak radzą sobie z nią blachodachówki?

Niewątpliwie, nie ma nic gorszego niż rdza, jeśli chodzi o pokrycie dachowe. Zardzewiały dach skutkuje przedostawaniem się do domu wody, a wcześniej powstawaniem grzyba, który bardzo trudno jest usunąć. Dlatego też, pokrycie dachu powinno być odporne na działanie wilgoci i opierać się korozji. Stal jako taka dość łatwo koroduje, jednak blachodachówki nie. Jak to się dzieje?

Blachodachówka jest produktem stalowym, jednak jej powierzchnia pokrywana jest cynkiem, który to wyjątkowo dobrze znosi kontakt z wodą. Dlatego właśnie, blachodachówki nie rdzewieją, przez co też skonstruowane z nich pokrycie dachu nie przecieka i nie sprawia, że na suficie pojawia się grzyb.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal