Zapewne jak wiele osób wie oświetlenie awaryjne to nieodzowna część budynkowej instalacji elektrycznej. Różnego rodzaju awarie oraz pożary mogą mieć miejsce praktycznie wszędzie. Dlatego warto zdecydować się na projekt oświetlenia awaryjnego oraz wdrożyć plan w życie. Aby zacząć realizowanie projektu trzeba spełnić podstawowe wymogi dotyczące projektowania i wykonania oświetlenia awaryjnego.
Oświetlenie awaryjne
Warto wiedzieć, iż w ostatnich latach instalacja elektryczna wykonana w niewłaściwy sposób była przyczyną nawet 35 procent wszystkich pożarów. Z pewnością nie jest zbyt ciekawie. Pamiętajmy, że pożary powstają zazwyczaj na skutek nieodpowiednio dobranego zabezpieczenia do przekroju przewodu, co powoduje nagrzewanie się przewodu powyżej dopuszczalnej temperatury. Nie wolno zapominać, że dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku zwarć w odbiorach bądź w instalacji, jeżeli czas zadziałania zabezpieczenia jest dłuższy niż dopuszczalny.
Co w przypadku pożaru?
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pożar nie tylko jest zagrożeniem dla konstrukcji budynku, ale również dla ludzi, którzy w tym momencie tam przebywają. Należałoby także wiedzieć, że w obiektach o kubaturze co najmniej 1000 metrów sześciennych trzeba mieć zainstalowany główny wyłącznik przeciw pożarowy prądu, który odcina dopływ energii elektrycznej do wszystkich odbiorników poza urządzeniami przeciwpożarowymi, co jest naprawdę ogromną zaletą.
Oświetlenie awaryjne oraz ewakuacyjne
Na samym początku należy wiedzieć, iż oświetlenie awaryjne oraz ewakuacyjne musi zostać wykonane zgodnie z wymaganiami Prawa Budowlanego. Jeżeli chodzi o oświetlenie to może zostać wykonane na podstawie projektu, który zostanie opracowany przez uprawnionego do takiej czynności projektanta instalacji elektrycznych, ale również należy uzgodnić pewne kwestie z rzeczoznawcą do spraw Bezpieczeństwa pożarowego. Pamiętajmy, iż dopuszczenie do instalacji oświetlenia awaryjnego, która jest wykonana na podstawie danego, uzgodnionego projektu następuje w momencie, gdy wykonane zostaną próby odbiorcze, mające na celu potwierdzić jej poprawne działanie. Jeżeli wszystko jest w porządku można przejść do działań. Podsumowując, gdy chcemy być zdecydowanie bardziej bezpieczni i mniej narażeni na ryzki oraz mamy zamiar zrealizować projekt oświetlenia awaryjnego warto zapoznać się ze wszystkimi wymogami, które musimy spełnić. Ważne jest, aby dopilnować, aby instalacja elektryczna była wykonana w odpowiednio i sprawnie działała.