Wykorzystywanie zasobów naturalnych w sposób niepowodujący dodatkowych kosztów brzmi kusząco. Jednorazowa inwestycja w instalację uzdatniającą wodę może przynieść wiele korzyści w domu i ogrodzie, jednocześnie pozwalając dbać o środowisko.
Czym jest uzdatnianie wody?
Woda jest podstawowym elementem potrzebnym do pracy i życia. Typowy mieszkaniec domu lub nawet bloku mieszkalnego ma zasadniczo trzy możliwości pozyskania tego płynu – poprzez jego płatny pobór z sieci miejskich wodociągów, kupując ją w postaci butelkowanej lub zdobywając ją w sposób naturalny ze studni lub jako wodę deszczową.
W tym ostatnim przypadku ciężko mówić o czystości wody, która przebywa bardzo długą podróż, zanim dotrze do ziemi i człowieka, a po drodze zbiera wszelkie zanieczyszczenia. Stąd właśnie potrzeba uzdatniania wody, czyli umożliwienie jej wykorzystania w sposób bezpieczny dla człowieka i środowiska. O ile brudna woda deszczowa nie przeszkodzi kwiatom rosnąć, o tyle może być niebezpieczna po spożyciu przez nas lub zwierzęta domowe.
W jaki sposób tego dokonać?
Woda zdobyta wprost od natury może posiadać różne zanieczyszczenia – mowa zarówno o zwyczajnych nieczystościach w postaci między innymi piasku, jak również płynąć z nią mogą elementy chemiczne, które wymagają oddzielenia w celu przygotowania wody do wykorzystania w czajniku lub do gotowania.
Wyodrębnić można wiele różnych urządzeń, które pozbawiają wodę zanieczyszczeń w sposób ogólny lub skupiają się na konkretnym problemie, jak na przykład odżelazianie wody. Co więcej, są dostępne również całe systemy uzdatniania wody, które dodatkowo pozwalają na przechowywanie jej lub wykorzystanie w obiegu domu czy ogródka. Wybierając odpowiedni sprzęt jesteśmy w stanie doprowadzić zabrudzoną wodę do stanu użytecznego dla nas i gospodarstwa domowego.
Jak wykorzystać uzdatnianie wody?
Oczyszczona woda może zostać wykorzystana do gotowania i innych prac kuchennych, ale pozbawiona szkodliwych dla sprzętu elektrycznego osadów i kamienia może z powodzeniem znaleźć zastosowanie w instalacjach grzewczych o zamkniętym obiegu czy też przyda się w sytuacjach awaryjnych, gdy z kranu z jakiegoś powodu przestanie lecieć ten życiodajny płyn.
Właściciele większych działek mogą zaopatrzyć się duże zbiorniki zatrzymujące uzdatnioną wodę, przez co w czasie silnych upałów lub suszy woda ta z pewnością przyda się do podlewania roślin czy trawników, a brak zanieczyszczeń nie tylko wpłynie lepiej na zieleń, ale także zadba o wydajność instalacji nawadniającej.
Artykuł powstał we współpracy ze Rosmosis