Skip to content Skip to footer

Dom opieki dla osób starszych

Wielu z nas posiada wśród swoich krewnych osobę starszą chorą na chorobę Alzheimera. Pewnie wielu z nas zastanawia się właśnie,co zrobić w takiej sytuacji. Boimy się społecznego napiętnowania, kiedy oddamy naszego seniora do domu opieki, a jednocześnie czujemy, że nie jesteśmy w stanie zapewnić im należytej opieki. Jaką decyzję podjąć?

Choroba Alzheimera

Wyjaśnijmy może jednak na początku, czym właściwie jest choroba alzheimera i jakie skutki ma taka diagnoza. Otóż przede wszystkim jest to choroba neurodegeneracyjna, postępująca. Przyczynowe leczenie Alzheimera, czyli takie, które zlikwidowałoby przyczynę i doprowadziło do cofnięcia się objawów jest nam nieznane. Możemy jedynie odpowiednim leczeniem Alzheimera spowolnić proces choroby.

A czym się ta choroba objawia? Mówiąc najogólniej – postępującym zanikiem pamięci. Chory przestaje pamiętać, co się niedawno wydarzyło, później nie kojarzy twarzy, imion, nie pamięta jak się wykonuje pewne czynności. W pewnym momencie choroby chory wymaga już całodobowej opieki.

Opieka nad osobą z Alzheimerem

Jak jednak zaopiekować się taką osobą? Praktycznie trzeba takiemu choremu pomóc we wszystkim- przygotować posiłek, pomóc się ubrać, umyć, zjeść. Dodatkowo warto zapewnić terapie, które spowolnią choć trochę proces chorobowy. Jak widać- opieka jest ciężka, szczególnie dla rodzin z dużych miast, jak z Warszawy, w których wszyscy ciężko pracują i nie mają nawet jak się zwolnić.

Dlatego też warto rozważyć zapoznanie się z ofertami poszczególnych domów opieki. W tym celu należy wpisać w przeglądarkę „dom opieki Alzheimer Warszawa” i wybrać ofert, które najbardziej by nas interesowały. Mając je warto udać się do tych domów, porozmawiać z opiekunami, z pielęgniarkami, terapeutami. W województwie mazowieckim znajduje się dobry dom opieki http://www.kasmin.pl/ w którym lecza między innymi alzheimera i prowadza rehabilitację.

Zalety domów opieki

Wróćmy teraz do pytania na początku- czy zlecić opiekę nad naszym seniorem innej instytucji? Na to pytanie każdy musi sobie samodzielnie odpowiedzieć, jednak warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Nasz obraz domów opieki i leczenia Alzheimera ukształtowany jest przez media, które zawsze szukają rozgłosu. Jednak te nieliczne sprawy z nadużyciami nie pokazują, że większość domów opieki bardzo dba o seniorów, jest w pełni dostosowana do ich potrzeb, a personel naprawdę ma pasję pomagania.