Zakup domku narzędziowego na swoją działkę jest poważną decyzją. Trzeba przemyśleć wszystkie za i przeciw. Przed zakupem warto dowiedzieć się czegoś więcej o samym domku, materiałach, z jakich może być wykonany oraz jego przeznaczeniu, aby decyzję podjąć jak najbardziej świadomie i poznać wszystkie jej konsekwencje.
Jakie drewno?
Domki narzędziowe drewniane mogą być wykonane z różnego typu drewna. Każdy jego rodzaj będzie miał swoje cechy charakterystyczne, które nie powtórzą się w 100% w innym rodzaju drewna. Bardzo często można spotkać domki z sosny, która uchodzi za stosunkowo dobry i tani gatunek drewna.
Na rynku dostępne są także domki ze świerku skandynawskiego. Producenci obiecują, że ten gatunek drewna jest wyjątkowo wytrzymały i trwały, gwarantując niezawodność na długie lata. Trzeba pamiętać o tym, że drewno jest materiałem, który potrzebuje konserwacji i to wykonywanej cyklicznie, systematycznie.
Alternatywa dla drewna
Alternatywą dla drewna, dla osób, które nie są przekonane co do tego, że na ich działce mają stanąć domki narzędziowe drewniane, mogą być domki z metalu albo domki plastikowe. Jednak drewno jest materiałem naturalnym, co daje mu znaczącą przewagę nad innymi materiałami.
Dla przykładu – metal łatwo się nagrzewa, zatem przebywanie w środku metalowego domku nie będzie zbyt komfortowe ani latem, ani zimą. Z kolei plastik niebyt wpasowuje się w architekturę i nie współgra dobrze z naturą na działce. Stąd wybór drewna jako materiału wydaje się najlepszy i najbardziej oczywisty, z wielu względów.
Kompleksowa usługa
Zwykle producenci domków narzędziowych drewnianych starają się zaoferować swoją usługę od a do z. A zatem oprócz samego domku w stanie surowym, klient może zazwyczaj liczyć na to, że domek zostanie na jego działce również zamontowany, co dzieje się zwykle za dodatkową opłatą. Najczęściej usługodawcy są otwarci na dodatkowe uwagi klienta, czyli chęć pomalowania domku i jego impregnacji.
Wybierając domek narzędziowy drewniany warto zwrócić uwagę na to, aby domek był zdolny do przetrwania trudnych warunków atmosferycznych. Trzeba też wybrać domek w odpowiednim rozmiarze, by nie był ani za mały, ani za duży na potrzeby użytkownika. Domek skrojony na miarę będzie znakomitym dodatkiem na każdej działce. Na koniec warto jeszcze sprawdzić przepisy, chociaż dziś z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że domki takie nie wymagają specjalnych pozwoleń.
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem drewnianych domków narzedziowych