Doświadczanie skutków jakiegokolwiek uczulenia nie należy do przyjemności, wszakże katar, łzawiące oczy, czy wysypka, to jedne z łagodniejszych objawów kontaktu z alergenem. Osoba zmagająca się z tą przykrą przypadłością musi być nieustannie czujna i wybierać wyłącznie wyselekcjonowane produkty spożywcze, kosmetyki, a nawet tkaniny, czy kołdry.
Alergik vs roztocza
Kurz i roztocza to popularne i bardzo trudne do wyeliminowania alergeny, szacuje się, że w Polsce może być na nie uczulona nawet co trzecia osoba. Nasze mieszkania stanowią dla nich idealne miejsce bytowania i rozwoju, zwłaszcza zimą, gdy rozkręcamy kaloryfery. Osoba uczulona, by normalnie funkcjonować musi przykładać szczególną wagę do regularnego odkurzania swojej przestrzeni, ale także zwracać uwagę na przedmioty, którymi się otacza i rzeczy codziennego użytku. Minimalistyczny, nie zbierający kurzu wystrój, a także oczyszczacz powietrza i kołdra antyalergiczna to najwięksi sprzymierzeńcy w walce z roztoczami.
Kołdra antyalergiczna, czyli jaka?
Komfortowy sen warunkuje naszą wydajność w ciągu dnia, dlatego też wybór pościeli jest tak ważny, zwłaszcza, gdy dokucza nam uczulenie. Kołdry antyalergiczne charakteryzują się tym, że zapewniają izolację termiczną, dzięki czemu w nocy nie przegrzewamy się, ale też nie marzniemy. Obszycie z bambusa, hipoalergicznej bawełny, albo jedwabiu oraz syntetyczne wypełnienie, najczęściej silikonowe lub lateksowe, hamują rozwój roztoczy i zapewniają bezpieczny sen.
Na co zwrócić uwagę alergik wybierając pościel?
Kołdra antyalergiczna z zasady będzie prana dużo częściej niż tradycyjna, a w bębnie pralki napotka wodę o temperaturze minimum 60 stopni, dlatego też musi być niezwykle wytrzymała. Ważnym jest także, żeby po każdym takim zabiegu wracała do swojej pierwotnej formy i nie zbijała się. Warto zatem oglądając kołdry antyalergiczne, czy to w sklepie stacjonarnym, czy internetowym, zwrócić uwagę na gęstość pikowania. Zasada jest taka, że im więcej drobnych kasetonów, tym mniej będzie przesuwać się wypełnienie. Jeśli chodzi o grubość kołdry, to podobnie jak w modelach bez antyalergicznych certyfikatów, do wyboru są różne warianty. Najrozsądniejszym jednak zdaje się wybór opcji „cztery pory roku”, która składa się z dwóch części używanych wspólnie lub naprzemiennie zależnie od temperatury za oknem.