Jeszcze do niedawna była moda na duże, efektowne domy, które stylizowało się w określony sposób. Obecnie jednak modna budowlana zmieniła się i klienci marzą o prostych, funkcjonalnych rozwiązaniach, które przede wszystkim są ponadczasowe. Projektowanie domów z drewna jest więc absolutnie na topie. Klienci chętnie decydują się na niewielkie domki z dala od miasta, gdyż są one ekonomiczne, wygodne i przede wszystkim bardzo klasyczne.
Ekonomiczny dom z nowoczesnymi rozwiązaniami
Projektowanie domów z drewna sprawdza się wszędzie tam, gdzie klientom zależy na tym, by szybko i tanio postawić dom, który nie będzie generować dodatkowych kosztów (oprócz tych podstawowych). Nie oznacza to jednak, że klientom zależy na maleńkich, letniskowych domkach, które są skromnie wyposażone i w których pomieści się tylko niewielka rodzina.
Domy z drewna mogą być bardzo efektowne i niezwykle oryginalne. Zdarzają się klienci, którym marzy się olbrzymi, dwupoziomowy dom w stylu skandynawskim, jak i zamawiający, którzy chcą stworzyć projekt domu z drewna w stylu rancza. Tym samym projektanci są gotowi na to, by zaprojektować każdy dom – zarówno ten tradycyjny, jak i nowoczesny i oryginalny.
Oszczędność przede wszystkim
Zamówienie projektu w dobrym biurze architektonicznym nie zawsze wiąże się z olbrzymimi kosztami. Coraz częściej za zaprojektowanie domku z drewna, klienci zapłacą od około 1500 zł do 4000 zł. Tyle samo kosztuje większość gotowych projektów, które można znaleźć na stronach internetowych. Tym samym warto więc zastanowić się nad tym rozwiązaniem, gdyż jest ono dogodniejsze dla klienta, który będzie miał projekt domu dostosowany do swoich potrzeb.
Istnieje wiele różnych sposobów na wprowadzenie zasad zrównoważonego budownictwa do domu bez konieczności zmiany podstawowych, dobrze znanych rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że nie można pokusić się i wstawić do takiego projektu czegoś nowego, co być może przyniesie domowników komfort oraz oszczędności. Niektóre z nowszych rozwiązań, które zostały zastosowane przy przebudowie, są bardziej praktyczne w przypadku ekonomicznego domu. Na przykład dach zaprojektowano tak, aby był bardziej szczelny, a okna budowane są w systemie dwuszybowym.