Skip to content Skip to footer

Budowa domu pasywnego

Budowanie pasywnych domów od jakiegoś czasu stało się dość popularne, choć wciąż nie każdy wie co to jest dom pasywny. Domy pasywne są obiektami mającymi małe zapotrzebowanie na energię, którą w dużym stopniu czerpią ze słońca oraz odpowiedniego usytuowania względem kierunków świata.

Budowa domu pasywnego

Wybudowanie domu pasywnego jest bardzo kosztowne, ale umożliwia to zaoszczędzenie pieniędzy, które zostały by wydane w przyszłości na opłacenie rachunków, np. za ogrzewanie oraz prąd. Dom pasywny wybudować może każda osoba mająca odpowiednią ilość środków pieniężnych, marząca o posiadaniu domu w spokojnej okolicy i współgrającego z naturą i dbająca o ekologię.

Dom pasywny projekt

Domy pasywne idealnie wpisują się w obecne standardy i świetnie wpasowują się w obecne budownictwo, ale żeby spełniały swoją funkcję muszą być stworzone według odgórnie narzuconych zasad dotyczących pasywnego budownictwa. Działka, na której wybudowany będzie dom pasywny musi być w nasłonecznionym miejscu, gdzie nie ma wysokich drzew oraz innych obiektów budowlanych utrudniających przedostanie się do domu pasywnego promieni słonecznych. W celu uzyskania jak najwięcej energii ze słońca południowa strona domu powinna być jak najbardziej odsłonięta. W tym celu często stosuje się przeszklenie na całej wielkości ściany, Dobrym sposobem na pozyskanie jak największej ilości energii słonecznej jest zbudowanie domu pasywnego na pochylonej działce tak aby ściana południowa była największa, a północna najmniejsza. Jeżeli chcemy by w ogrodzie rosły drzewa najlepiej zdecydować się na iglaki i posadzić je na północnej ścianie domu, ponieważ pomoże to ograniczyć uciekanie sporej ilości ciepła z domu podczas zimy. Dom pasywny projekt można wykonać na indywidualne zamówienie, należy jednak pamiętać, by działka pod budowę spełniała określone warunki. Można także skorzystać z gotowego projektu, który przypisany jest do konkretnej działki i jej lokalizacji. Gotowy projekt domu pasywnego jest tańszy niż projekt wykonany na indywidualne zamówienie. Najważniejsze jest aby dom pasywny miał budowę prostej bryły, ponieważ ograniczy to uciekanie z niego ciepła i pozwoli na zmniejszenie rachunków za energię do minimum.