Skip to content Skip to footer

Jak zamaskować rury pionowe w niewielkiej łazience?

Maskowanie rur pionowych jest sporym wyzwaniem bez względu na to, w jakim pomieszczeniu się znajdują. Najwięcej trudności generuje jednak wtedy, gdy rury są obecne w niewielkiej łazience. Jak poradzić sobie z tym problemem? Sposobów, które powinny nas zainteresować, jest co najmniej kilka.

Przegląd rur w łazience

Jeszcze zanim zadamy sobie pytanie o to, jak poradzić sobie z maskowaniem rur pionowych w łazience o niewielkich rozmiarach, dobrze jest przeanalizować to, z jakimi ich rodzajami mamy do czynienia. W łazienkach obecne są zarówno rury sanitarne, jak i grzewcze. Różnią się między sobą nie tylko budową, ale również odpornością chemiczną i termiczną. Dość istotne są także te różnice między nimi, które odnoszą się do zastosowanej technologii łączenia. W każdym przypadku mamy jednak do czynienia ze sporym problemem.Rury pionowe w łazience najczęściej są wykonane z tworzywa sztucznego. Przeważnie jest nim polietylen, choć często mamy do czynienia także z rurami wielowarstwowymi PE. Na pewnych odcinkach nadal można też spotkać rury stalowe i miedziane. Jeśli mamy możliwość wpływania na ich przebieg, już na etapie projektowania łazienki powinniśmy pomyśleć o wpływie rur na walory wizualne i funkcjonalność pomieszczenia. W innym przypadku pozostaje nam jedynie znalezienie skutecznego sposobu ich maskowania.

Co warto wiedzieć o maskowaniu rur w łazience

Maskowanie rur pionowych w łazience jest sporym wyzwaniem nie tylko dlatego, że mamy do czynienia z pomieszczeniem, w którym zawsze mamy za mało miejsca. Poważnym problemem może być również to, że w przypadku awarii fachowiec musi mieć do nich możliwie jak najmniej skrępowany dostęp. W innym wypadku musimy liczyć się z ryzykiem dość poważnych strat.Mając to na uwadze trudno dziwić się, że najpopularniejszą metodą maskowania rur pionowych pozostaje malowanie ich w kolorze ściany. Rury grzewcze jeszcze nie tak dawno maskowano wykorzystując w tym celu firanki i zasłony, dziś jednak znacznie popularniejsza jest ich zabudowa, zwłaszcza jeśli umożliwia szybkie dostanie się do nich. Ukrywanie rur sanitarnych zwykle wymaga użycia w tym celu płyt kartonowo-gipsowych.