Każdy, kto stoi przed decyzją zakupu sprzętu, waha się. Podstawowe pytane brzmi: czy lepiej kupić maszyny nowe czy używane? Ile pieniędzy wydać, aby nie żałować?
Zalety nowych maszyn
Nowe maszyny, nowa tokarka uniwersalna, jak sama nazwa wskazuje, jest nowa, a zatem przez nikogo nie była wcześniej użytkowana. Tak samo jak nowy samochód czy rower, nie posiada więc żadnych śladów użytkowania przez poprzedniego właściciela. Nikt nie miał możliwości jej zepsuć, pozbawić części wartości. To duża zaleta.
Nowe sprzęty zwykle posiadają gwarancję, a więc producent lub sprzedawca bierze odpowiedzialność za sprzęt najczęściej przez okres 2 lat. Gdy w tym czasie coś się zepsuje, naprawa zostanie przeprowadzona gratis. Wydaje się jednak, że zakup tokarki od zaufanego człowieka lub zaufanej firmy nie jest złą decyzją. Co jednak w sytuacji, gdy jedyną możliwością zakupu tokarki jest zakup z ogłoszenia?
Mechanik i oględziny
Tak samo jak na oględziny samochodu do zakupu zabiera się mechanika, tak samo należy zabezpieczyć się przy zakupie sprzętu takiego jak tokarka uniwersalna. Osoba, która pracuje z tokarkami na co dzień, z pewnością będzie potrafiła powiedzieć, czy jest to dobry sprzęt. Oczywiście trudno uchwycić wszystkie wady ukryte podczas kilkuminutowego spotkania, jednak osoba z doświadczeniem i wiedzą techniczną doskonale będzie wiedziała na co zwrócić uwagę i jakie pytania zadać, aby zminimalizować ryzyko zakupu bubla.
Eksperci polecają tokarki polskie, ponieważ są one dość niezawodne, nie psują się szybko. Nie są za to polecane tokarki z Azji, uznawane za dość awaryjne.
Kontakt ze sprzedawcą
Sprzedawca tokarki powinien być otwarty na pytania zadawane przez kupującego. Tokarka nie jest przecież tanim sprzętem. Nawet używana maszyna kosztuje kilka tysięcy złotych. Czasem kupujący musi wziąć kredyt, aby móc pozwolić sobie na taki zakup. Chcąc kupić taką maszynę, warto skonsultować się z fachowcem, aby realnie ocenić swoje szanse zakupu dobrego sprzętu w konkretnej cenie.
Problemem może być także transport tokarki, która jest sprzętem bardzo ciężkim. Co ciekawe, tokarki z Azji są o wiele lżejsze niż ich europejskie odpowiedniki. Jest to dość interesujące zjawisko wymagające dogłębnego zbadania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.