Skip to content Skip to footer

Oczyszczanie ścieków, a przydomowa przepompownia

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zyskują ostatnimi czasy na popularności. Żeby jednak mogły efektywnie działać, niezbędne jest właściwe transportowanie zanieczyszczeń. Dobranie do nich odpowiedniej przepompowni przydomowej sprawi, że całość będzie zadowalająco działać. Na co zwrócić uwagę wybierając przepompownię?

Jakość przepompowni

Przepompownie przydomowe z założenia są inwestycjami na długie lata, dlatego muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Źle pojęta oszczędność w momencie zakupu przepompowni, może doprowadzić do jej awaryjności w przyszłości. Z kolei dobrze wydane pieniądze szybko się zwrócą.

Na rynku do wyboru mamy przepompownie wykonane z polietylenu wysokiej gęstości PEHD, zwykłego betonu lub nowoczesnego polimerobetonu. Wybór między tymi modelami powinien być podyktowany rodzajem gruntu działki i ukształtowaniem terenu.

Zbiorniki wykonane z PEHD charakteryzują się lekkością. Dlatego jeżeli na danym terenie występuje wysoki poziom wód gruntowych, lepszym zbiornikiem będzie taki wykonany z betonu. Dzięki dużej wadze zostanie on stabilnie osadzony i nie zaistnieje ryzyko, że będzie wypchnięty na powierzchnię.

O czym należy pamiętać?

Przepompownie przydomowe różnią się też głębokością. W największym stopniu, konieczna głębokość jest uzależniona od umiejscowienia głównej rury odprowadzającej zanieczyszczenia. Pod uwagę warto też wziąć strefę przemarzania charakterystyczną dla danego obszaru. Im głębiej zakopany zbiornik tym mniejsze ryzyko, że znajdujące się w nim zanieczyszczenia zamarzną.

Wybierając przepompownię należy też uwzględnić niezbędną moc pomp. Będzie ona uzależniona głównie od ilości wytwarzanych ścieków. W przypadku jednorodzinnego gospodarstwa zazwyczaj wystarczają przepompownie posiadające tylko jedną pompę. Ale dostępne są też przepompownie z zestawem kilku pomp o dużej mocy.

Użytkowanie i eksploatacja

Przepompownie przydomowe są zazwyczaj proste w obsłudze i nie wymagają dużo uwagi. Żeby jednak korzystać z przepompowni przez długie lata warto skorzystać z pomocy specjalistów już na etapie planowania całej konstrukcji.

Przepompownia musi uwzględniać konkretne potrzeby użytkowników, jak również warunki terenu. Dopiero odpowiednio dobrane parametry sprawią, że całość będzie bezawaryjna.

Szukając odpowiedniej przepompowni lepiej nie ograniczać się do przeglądania ofert sklepów internetowych. Bardzo wartościowa będzie bezpośrednia konsultacja ze specjalistą. Uzyskane w ten sposób informacje pomogą podjąć najlepszą możliwą decyzję.