Skip to content Skip to footer

Charakterystyka palladu

Pallad należy do jednych z względnie najrzadszych metali zaliczanych do podgrupy platynowców. Posiada on srebrzystobiałą barwę oraz jest metalem miękki i przejściowym. Podobnie jak platyna, pallad jest odporny na korozję, ciągliwy oraz bardzo kowalny. Z platyną łączy go również bardzo duża łatwość utworzenia stopu.

Właściwości palladu

Nie tylko w porównaniu do platyny, pallad jest świetnym absorbentem wielu gazów, np. wodoru. Po podgrzaniu do odpowiednio wysokiej temperatury, jest w stanie zaabsorbować jego objętość o kilka tysięcy razy większą, niż własną. Pallad jest ponadto rozpuszczalny w wodzie królewskiej i tworzy związki dwu i czterowartościowe, które przypominają związki platyny. Dzięki temu złom palladu bardzo podobne właściwości do platyny i jest bardzo chętnie nabywany przez różne skupy palladu.

Występowanie i wykorzystywanie

W postaci czystej pallad najczęściej występuje razem z innymi rudami, np. rudami platyny lub jako związek z rudami niklu. W wierzchniej warstwie skorupy ziemskiej, czyli atmosferze, hydrosferze oraz litosferze, pod względem występowania ilość palladu zajmuje ok. 70 miejsce w procencie wagowym. Najwięcej palladu wykorzystuje się w przemyśle, gdzie znajduje się również największy rynek wtórny surowca, a masowy skup palladu pozwala na powtórne jego wykorzystanie.

Wartość palladu

Pallad jest czwartym na liście najdroższych metali z grup platynowców. Jego faktyczna wartość zmieniała się przez lata. Na początku cena palladu była dość niska, jednak z czasem jej poziom znacznie urósł, przez co wartość palladu wynosiła prawie połowę ceny platyny. Obecnie niemal każdy skup palladu ułatwia pozbycie się m.in. zużytych kondensatorów, drutów, blaszek i siatek palladowych, a także różnego rodzaju stopów, m.in. z platyną. Dawniej pallad był wykorzystywany niemal wyłącznie w przemyśle zbrojeniowym i elektronicznym. Jednak ze względu na lepsze niż w przypadku platyny właściwości katalityczne, został na masową skalę wdrożony do przemysłu katalizatorów.

Na śląsku skup palladu znajdziesz na http://zlomweglika.pl/oferta.