Bez względu na to, czy ma się w planach klejenie ze sobą dwóch elementów szklanych, czy też szkła oraz metalu, najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na osiągnięcie tego celu wydaje się klej UV. Dlaczego warto po niego sięgnąć i czy klej UV do szkła jest rozwiązaniem wolnym od wad?
Jak działa klej UV?
Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, co sprawia, że właśnie kleje UV są dziś uważane za rozwiązanie nie mające sobie równych. Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest ich nietypowe działanie. W skład produktu wchodzą tak zwane foto-inicjatory. Te, pod wpływem fali światła o odpowiedniej długości, zaczynają się rozpadać, a to z kolei uwalnia aktywator.Oczywiście, Klej uv do szkła nie zawsze utwardza w sposób jednolity i powtarzalny. Nie oznacza to, że osiągnięcie takiego celu nie jest możliwe. Konieczna jest jednak lampa UV, której zakres jest odpowiedni dla danego kleju. Dziś najczęściej mamy do czynienia z zakresem UVA. Wcale nie mniej ważna jest jednak także moc odpowiednia dla danej powierzchni. Tu warto zresztą podkreślić, że choć czas naświetlania także jest definiowany jako ważny czynnik, ryzyko przekroczenia go nie jest duże. Nawet znaczące jego wydłużenie nie osłabi działania kleju.
Czy klej UV ma wady?
Osoby zainteresowane klejem UV do szkła niemal natychmiast zauważają, że nie jest to rozwiązanie, które można określić mianem idealnego. Największym problemem, z jakim należy się liczyć, wydaje się jego cena. Nie jest ona niska, choć trudno nie zgodzić się z tym, że skuteczność działania tego rozwiązania oraz możliwość stosowania go w procesie łączenia różnych powierzchni, uzasadniają tego rodzaju wydatek.Nie każdemu początkującemu szklarzowi spodoba się też to, że skorzystanie z pełni możliwości kleju będzie możliwe przede wszystkim wtedy, gdy sięgniemy po lampę UV. Oczywiście, utwardzanie jest możliwe także z wykorzystaniem promieni słonecznych, jest to jednak metoda bardziej niepewna, a tym samym charakteryzująca się mniejszą skutecznością. Na szczęście ceny lamp systematycznie spadają.