Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania łazienki?

Piękna łazienka to bez wątpienia bardzo ważne miejsce w domu, w którym tak przyjemnie spędza się czas. Nawet w niewielkim mieszkaniu łazienka może być dobrze zaprojektowana. Na co zwrócić uwagę, gdy jest się na etapie jej planowania? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek od osób, które zajmują się aranżacją wnętrz.

Dobry plan to podstawa

Remont łazienki to naprawdę duże wydarzenie. Jeżeli remontuje się łazienkę w nieruchomości, w której jeszcze się nie mieszka, zwykle nie przysparza to zbyt wielu problemów. Trochę inaczej jest wtedy, gdy generalny remont łazienki odbywa się w domu, w którym mieszka się na co dzień. Wtedy naprawdę ważne jest odpowiednie zaplanowanie.

Istotne jest, aby wcześniej dogadać się z wykonawcą, który będzie przeprowadzał cały remont. Ze względu na to, że w ostatnich miesiącach wielu fachowców ma pełne ręce roboty, warto znaleźć specjalistę wcześniej, a następnie podpisać z nim umowę. Podpisana umowa obliguje stronę do podjęcia pracy. Kolejna ważna kwestia to zamówienie materiałów, które będą wykorzystane podczas remontu i wykończenia łazienki. Teraz na wszystkie materiały trzeba sporo czekać. Pewne decyzje muszą być zatem podjęte wcześniej, tak by materiały doszły na czas, a remont nadmiernie się nie przedłużał.

Prysznic czy wanna

Dla wielu osób istotnym dylematem jest ten, czy zdecydować się na prysznic, czy też na wannę. Decyzja często uzależniona jest od tego, ile w łazience jest miejsca. Przykładowo prysznice prostokątne typu walk-in zajmują zwykle więcej przestrzeni niż na przykład klasyczna kabina prysznicowa z niewielkim brodzikiem. Z drugiej strony to właśnie Prysznice prostokątne walk-in są niezwykle wygodne i sprawiają, że łazienka prezentuje się bardzo elegancko.

Jeśli zapadnie decyzja, że w łazience ma stanąć prysznic prostokątny, trzeba wcześniej zdecydować się na konkretne prace związane z wykończeniem podłogi. W prysznicach walk-in podłoga musi mieć odpowiednie spadek, a odpływ musi być w niej umieszczony. To wymaga wcześniejszego przygotowania. Jednocześnie to właśnie łazienki z takimi prysznicami są teraz najbardziej pożądane i robią największe wrażenie. Tak wykończona łazienka od razu dodaje klasy każdej nieruchomości, co to jest ważne dla inwestorów.