Każdy pracownik branży przemysłowo-obróbczej miał z całą pewnością kontakt z technologią CNC i wykorzystywanymi w niej frezarkami. Jak się jednak okazuje, mało który z nich jest w stanie powiedzieć, czym takie frezarki są, jaka jest zasada ich działania, a przede wszystkim, jakie są zalety i wady tej technologii. Warto się tego dowiedzieć, aby można było z niej efektywnie korzystać.
Czym są frezarki CNC?
Od czego powinno się więc zacząć zdobywanie wiedzy na temat takich frezarek? Rzecz jasna najważniejszą sprawa jest to, aby dowiedzieć się, czym one są i na czym polega technologia CNC.Computerized numerical control (CNC) to, innymi słowy, komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Jest to więc np. frezarka, której ruchy i poszczególne działania zaprogramowane zostały wcześniej na komputerze. Umożliwia to zaplanowanie pracy maszyny i jej poszczególnych ruchów nawet na kilka godzin, dzięki czemu cały proces wytwarzania jest w pełni zautomatyzowany.
Jakie zalety ma frezarka CNC?
Jak więc widać, technologia CNC jest naprawdę bardzo ciekawa. Jakie są jednak jej konkretne zalety? Z jakiego powodu warto się nią poważnie zainteresować?Nie da się ukryć, że tego rodzaju frezarki znacznie podnoszą wydajność pracy. W sytuacji, gdy człowiek nie musi śledzić i kontrolować ich każdego ruchu, możliwe jest znaczne podniesienie szybkości wykonywania poszczególnych elementów.Co więcej, tego typu urządzenie rewelacyjnie spisuje się w przypadku masowej produkcji. Każdy produkt cechuje się dokładnie tymi samymi parametrami, wykonywany jest w tym samym czasie, a także łatwo przewidzieć to, jak szybko będzie on powstawał.Na koniec warto jeszcze wiedzieć, że maszyna tego rodzaju może pracować właściwie bez przerwy, a jedyne jej zatrzymania następować będą w chwili ukończenia pracy i rozpoczęcia obróbki kolejnego materiału.
Czy frezarki CNC mają jakieś wady?
Kluczową sprawą podczas analizy frezarek CNC jest to, jakie mają one wady. Czy istnieją w tym wypadku jakieś minusy? Jak się okazuje, pewne niedociągnięcia da się znaleźć.Najważniejszą kwestia jest rzecz jasna ogromna cena takiego urządzenia, przez co nie każdy właściciel warsztatu może sobie na nie pozwoli. Co więcej, w tych małych przedsiębiorstwach, w których produkcja nie jest masowa, taka technologia zwyczajnie się nie sprawdzi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top Poręba.