Wciągarka łańcuchowa to specjalistyczne urządzenie o dość uniwersalnym zastosowaniu, a sprawdzi się przede wszystkim na placach budowy, przy remontach, w zakładach przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi przede wszystkim potrzeba uniesienia ładunku. Jak wygląda praca z tego rodzaju urządzeniami?
Wciągarka łańcuchowa – co to właściwie jest?
To proste w obsłudze urządzenie służy do podnoszenia oraz opuszczania ładunków w pionie, a także do utrzymywania ich w pozycji podwieszonej, gdy z różnorakich przyczyn zachodzi taka potrzeba. Zgodnie więc z przeznaczeniem ma zastosowanie tam, gdzie prace odbywają się na pewnej wysokości, np. w trakcie budowy czy remontu różnego rodzaju budynków.
Ich zaletą jest niewątpliwie to, że z ich pomocą można podnieść, opuścić lub utrzymać na odpowiedniej wysokości ładunki o bardzo różnorodnych gabarytach. Mogą być nie tylko bardzo ciężkie, ale również szerokie, podłużne oraz o innych kłopotliwych kształtach. Z pomocą tego urządzenia na pewno poradzimy sobie z ich udźwigiem.
Właściwości wciągarki łańcuchowej
Są to urządzenia o nieskomplikowanej konstrukcji i prostej obsłudze. Zaletą jest również nieduża waga oraz kompaktowa budowa, co jeszcze bardziej ułatwia pracę z nimi. Takie najważniejsze elementy jak łańcuch czy hak wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są również bardzo wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu.
Dodatkowo wyposażone są między innymi w takie udogodnienia jak korby czy dźwignie, które służą do nawijania łańcuchów lub dodatkowe wzmocnienia mechanizmu odpowiadającego za hamowanie. Ich obsługa jest więc w pełni bezpieczna, a praca dzięki nim przebiega szybciej i sprawniej.
Jaki ciężar i na jaką wysokość?
Wciągarka łańcuchowa może mieć bardzo różny udźwig. Wszystko zależy od tego, na jakie potrzeby ma odpowiadać. Jest to więc kwestia, o której decyduje kupujący. W zależności od rodzaju, jest w stanie podnieść od 250kg do nawet 50 ton.
Długość łańcucha również jest uzależniona od naszych osobistych preferencji. Wciągarki łańcuchowe mogą unieść nawet na wysokość kilkunastu metrów. O tych parametrach decyduje się przy zakupie i powinny przede wszystkim odpowiadać specyfice pracy, w której będą wykorzystywane.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.