Skip to content Skip to footer

Niezastąpiona rola obróbek dachowych

Rodzajów pokryć dachowych jest bardzo wiele. Nie wszystkie jednak są tak popularne jak blachy. Bez dwóch zdań, jest to pokrycie, które góruje nad innymi pod względem właściwości technicznych. Nigdy nie można jednak zapominać o tym, że tam gdzie są blachy, muszą być także obróbki blacharskie.

Czym są obróbki?

Obróbki z blachy są po prostu niewielkimi fragmentami wyciętymi z blachy. Oczywiście, wycinane są wedle konkretnych wytycznych w przypadku, gdy cała blacha jest zbyt duża, aby z niej korzystać lub też gdy jej kształt z jakiegoś powodu nie jest odpowiedni.

Najczęściej, obróbki wykonane są z tego samego materiału, z którego wykonana jest blacha stanowiąca pokrycie dachu. Mało tego, bardzo często obróbka blacharska jest wycinania z pozostałości po blachach, które zakupiono do pokrywania dachu. Wydaje się zresztą, ze jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż dzięki temu wszystkie elementy pokrycia są takie same.

Kiedy obróbki są potrzebne?

Wiemy już z czego tworzy się obróbki i czym są. Najważniejszą kwestia jest jednak to, kiedy skorzystanie z obróbek blacharskich jest absolutnie konieczne. Okazuje się, że sytuacji takich jest bardzo wiele.

Tak naprawdę, skorzystanie z obróbek blacharskich jest konieczne zawsze, kiedy konstruuje się pokrycie blaszane. Tym nie mniej ,czasem potrzebnych jest ich więcej. a czasem mniej. Na dobrą sprawę wszystko zależy do tego, jak zbudowany jest dach.

Jeśli mamy do czynienia z płaskim dachem bez komina, wykorzystuje się raczej śladowe ilości obróbek. Sprawny dekarz może nawet tak położyć pokrycie, że obróbki w ogóle nie są potrzebne. W przypadku dachów o bardziej złożonej budowie. Czasami kładzenie obróbek blacharskich zajmuje tyle samo czasu, co kładzenie blachy trapezowej.

Materiał na obróbki – na co zwracać uwagę?

Jak wspomniano, zwykle nie wybiera się materiału przeznaczonego specjalnie do robienia obróbek blacharskich, gdyż jest on taki sam jak ten, z którego skonstruowano właściwą blachę trapezową. Są jednak wyjątki od tej reguły. Na co w takim przypadku zwracać uwagę?

Niewątpliwie, obróbki blacharskie kładzie się na dachu przede wszystkim p oto, aby nie dopuścić do przedostawania się przez niego wody. Dlatego tez, istotne wydaje się, aby materiał na obróbki był nierdzewny. Korozja bowiem jest głównym czynnikiem wywołującym przeciekanie dachu. Warto również zwracać uwagę na wytrzymałość blachy,m z której będą wycinane obróbki.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal