Skip to content Skip to footer

Pozycja na rynku twarda jak tytan, czyli o cenach złomu tytanu

Tytan odkryto w 1791 roku. Jego nazwa nawiązuje do mitycznych tytanów, czyli postaci bardzo silnych, wytrzymałych i odpornych na wszystko. I dokładnie taki jest ten metal. Jednak mimo mnóstwa swoich zalet, tytan nie jest pierwiastkiem na masową skalę wydobywanym z ukrytych w głębi ziemi złóż; jego wydobycie jest po prostu zbyt kosztowne.

Cena złomu tytanu – od czego zależy?

Choć tytan pierwiastkiem tanim nie jest, wiele osób w jakiś sposób weszło w jego posiadanie. Przedsiębiorstwa trudniące się skupowaniem i sprzedażą różnego rodzaju metali z pewnością będą zainteresowane kupnem tytanu od klientów detalicznych. Ile można na tym zarobić? Otóż Cena złomu tytanu jest zależna przede wszystkim od tego, w jakim stanie jest ów tytan: w jednym, dużym kawałku czy raczej są to tylko tytanowe opiłki (małe, acz wciąż cenne). Oczywiście pierwszy wariant jest lepiej płatny; podmioty skupujące wolą przyjmować kawałki metalów większe i cięższe, niż pył powstały na skutek ich obróbki.

Ile można zarobić na sprzedaży tytanu?

Przedsiębiorstwa skupujące tytan płacą różnie – od 3,50 zł do nawet 12 zł za kilogram kruszcu. Z reguły większe firmy są w stanie zapłacić za kilogram tytanu więcej niż ich mniejsi konkurenci. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że z dużym prawdopodobieństwem mała firma sama zarabia na sprzedawaniu większym przedsiębiorstwom, więc aby rzeczywiście zarobić – musi zapłacić swoim klientom mniej.

Wahania cen złomu tytanu

Tytan jest metalem najbardziej „stabilnym cenowo” na rynku. Choć ceny innych kruszców (takich jak złoto, srebro, czy platyna) od kilku lat wahają się drastycznie i zmieniają co kilkanaście tygodni, o tyle tytan pozostaje wciąż na tej samej półce cenowej. Oczywiście dużo zależy także od regionu, w jakim przedsiębiorstwo skupujące prosperuje; jeśli ceny tytanu w województwie podkarpackim są około 1 – 1.5 zł niższe niż w okolicach Warszawy, rzeczą oczywistą jest, że przedsiębiorstwo spod Rzeszowa zaproponuje osobie sprzedającej tytan niższą stawkę za kilogram metalu.