Skip to content Skip to footer

Żarówki na miarę XXI – tanie i ekologiczne

Chyba w każdym domu i mieszkania jest jakaś żarówka – i to nie jedna. Do niedawna w zdecydowanej większości polskich pokoi, sypialni i salonów królowały tradycyjne żarówki żarnikowe. Jednak najnowsze trendy stawiają na rozwiązania bardziej designerskie i zarazem bardziej ekologiczne.

Oświetlenie LED alternatywą dla tradycyjnej żarówki

Słowo LED jest skrótem od angielskiego „lighting emmiting diode”. Jej fenomen polega na emisji światła widzialnego w momencie przepływu przez półprzewodnik diody prądu elektrycznego. Ilość światła jest uzależniona od długości wytworzonej fali (bo światło widzialne to nic innego jak fala energii), a ta z kolei – od ilości pobranej energii elektrycznej. Zwykła żarówka do wytworzenia fali o długości X potrzebuje pobory mocy rzędu 75W, natomiast żarówka ledowa jest w stanie wytworzyć taką samą falę pobierając jedynie 10 W. Mniejsze zużycie prądu pozostaje nie bez znaczenia zarówno dla naszego środowiska, jak i portfeli, dlatego zmiana oświetlenia na ledowe jest jak najbardziej rekomendowana przez specjalistów.

Żarówka ledowa e14 – najpopularniejsze wśród LEDów

Jednym najbardziej popularnych rodzajów nowoczesnych żarówek są Żarówki ledowe e14. Konsumenci cenią je za uniwersalność – ledy te pasują bowiem do każdego rodzaju wystroju wnętrz: od glamour, aż po vintage. Co więcej, idealnie wkomponują się w wygląd zarówno sypialni, jak i kuchni czy łazienki. Często wykorzystuje się je również jako żarówki do lampek nocnych i lampek na biurkach w pokojach dziecięcych.

Oświetlenie LED prosto od producenta

Żarówki ledowe e14 dostępne są niemal w każdym markecie z akcesoriami oświetleniowymi. Często można je znaleźć także w popularnych dyskontach. Jednak warto pamiętać, że najbardziej opłacalnym zakupem tego typu produktów jest zakup bezpośrednio od producenta. Nie chodzi tylko o to, że w ten sposób jest taniej – kupując od producenta można mieć pewność, że towar nie jest podróbką znanej marki. Na oświetleniu nie warto zresztą oszczędzać – nieodpowiednia żarówka może doprowadzić do zwarcia instalacji i w konsekwencji do pożaru.