Skip to content Skip to footer

Wybór drzwi tarasowych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje drzwi tarasowych. Jednym z nich są drzwi tarasowe przesuwne, które cieszą się coraz większą popularnością. Warto zapoznać się z pewnymi informacjami, które pozwolą zdecydować, czy drzwi tarasowe przesuwne nadają się do konkretnego pomieszczenia. Alternatywą są bowiem tradycyjne drzwi otwierane.

Tradycja czy nowoczesne rozwiązania?

Tradycyjne drzwi otwierane są spotykane niemal w każdym domu – czy to starym czy nowoczesnym. Jednak coraz więcej ludzi zaczyna decydować się na montowanie w swoim domu drzwi tarasowych przesuwnych. Takie rozwiązanie wiąże się ze sporą liczbą zalet, które warto wymienić, by ich wybór był świadomą decyzją.

Kto korzysta z drzwi przesuwnych? Najczęściej są to ludzie, którzy nie chcą gospodarować dodatkowego miejsca dla otwieranych drzwi. Takie rozwiązanie sprawia, że nic stałego nie może znaleźć się w zasięgu otwieranych drzwi, ponieważ to znacząco utrudniłoby ich eksploatację. Wybór drzwi otwieranych powinien być zatem zawczasu przemyślany, czy nie będzie on z biegiem lat zniechęcał domowników.

Montaż drzwi tarasowych przesuwnych pozwoli na sprawniejsze wietrzenie domu bez konieczności podstawiania różnych cięższych produktów, aby okno samo się nie zamykało w czasie przeciągów. Nie będzie również konieczności na przesuwanie firan w czasie próby otwierania drzwi.

Typ drzwi przesuwnych

Na rynku dostępne są najczęściej dwa rodzaje drzwi tarasowych przesuwnych. Pierwsze to drzwi typu PSK wyposażone w mechanizm podnoszono-przesuwny. Mają one zamontowaną klamkę, którą należy lekko przekręcić i dźwignąć, aby drzwi mogły być przesuwane w wybranym kierunku.

Drugi typ to drzwi HST, które charakteryzują się tym, że drzwi przesuwane oraz część nieotwierana znajdują się na dwóch różnych prowadnicach. Dzięki takiemu zastosowaniu nie trzeba wkładać zbyt wiele wysiłku przy otwieraniu. Są one jednak droższe od typu PSK.

Materiał drzwi tarasowych

Producenci proponują drzwi z drewna, PVC czy aluminium. Każdy zatem może wybrać odpowiedni dla siebie produkt. Wybór materiału będzie uzależniony od ceny.

Najdroższe są drzwi tarasowe z aluminium. Niższa cena przypadnie produktom drewnianym, a najtańsze, choć również estetycznie wyglądające, będą drzwi PVC.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.