Skip to content Skip to footer

Czemu odpowietrzanie grzejników jest tak ważne?

Wraz z ostatnimi dniami lata, znikają również wysokie temperatury. Spadający coraz bardziej słupek na termometrze skłania nie tylko do pozostania w domu, ale również uruchomienia ogrzewania. Jednak co zrobić, gdy nie działa ono prawidłowo?

Zapowietrzona instalacja – i co teraz?

Odpowietrzanie grzejników w bloku jest bardzo często czynnością niezbędną przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Mimo ponownego napełnienia instalacji, zdarza się, że część powierzchni kaloryfera jest wypełniona powietrzem – przez co woda nie jest w stanie dotrzeć do każdego jego fragmentu. Jest to potencjalnie niebezpieczne dla całej instalacji i może doprowadzić między innymi do korozji.

Dodatkowo, sprawia po prostu, że w pomieszczeniach jest chłodniej. Przez to spada również komfort życia i nie czujemy się dobrze we własnym M. Każdy chce zapewnić sobie w sezonie zimowym jak najprzyjemniejsze temperatury, dlatego dobrze jest zadbać o odpowietrzenie grzejników domowych zanim okaże się, że przez zaniedbanie tej czynności po prostu marzniemy.

Dlaczego to takie ważne?

Jak wskazano powyżej, pozostawienie grzejników bez usunięcia z nich nadmiaru powietrza, może prowadzić do rdzewienia poszczególnych elementów. To z kolei – może oznaczać niechcianą konieczność wymiany wielu elementów lokalu i tym samym – ponoszenie znaczących kosztów z tym związanych. Aby tego uniknąć – wystarczy zadbać o odpowietrzenie grzejników w bloku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Na szczęście, obecnie duża część najnowszych bloków jest wyposażona w kaloryfery z funkcją automatycznego odpowietrzania. To oznacza, że nie zachodzi żadna konieczność usuwania nadmiaru powietrza z instalacji we własnym zakresie, choć warto to oczywiście kontrolować – w końcu awaria może zdarzyć się zawsze. Zapowietrzanie jest szczególnie powszechne w przypadku częstego spuszczania wody z instalacji, dlatego też jeśli w bloku z jakichś względów zdarzyło się na przestrzeni ostatnich miesięcy jej kilkukrotne opróżnianie – warto zainteresować się stanem zapowietrzenia kaloryferów.

Usuwanie nadmiaru powietrza krok po kroku

Jeśli jednak nie posiadasz nowoczesnych modeli, które usuną za Ciebie powietrze – nic straconego. Na szczęście, zapewne znajdziesz na swoim urządzeniu niewielki zawór, z pomocą którego łatwo i szybko usuniesz nadmiar powietrza z instalacji.

Odpowietrzanie grzejników w bloku jest naprawdę łatwe. Znajdź odpowiednie narzędzie i z jego pomocą odkręć zawór. Teraz z grzejnika wydostanie się nadmiar powietrza. Gdy to się stanie – zakręć go ponownie.