Skip to content Skip to footer

Jakie powinny być dobre środki do czyszczenia parkietu lakierowanego?

Na rynku jest ogromny wybór środków do czyszczenia parkietu lakierowanego. W związku z tym czasami trudno jest wybrać najlepszy preparat. Dobrze jest więc przygotować się do zakupów i już wcześniej wiedzieć, jakie zalety powinien mieć dobry produkt do czyszczenia. O czym trzeba wiedzieć? O czym warto pamiętać?

Dodatek wosków

Przede wszystkim dobre Środki do czyszczenia parkietu lakierowanego zawierają dodatek wosku. To właśnie dzięki niemu podłoga jest zabezpieczana przed mikrouszkodzeniami oraz brudem, który mógłby się wżerać w lakier. To właśnie dodatek wosku sprawia, że parkiet jest skutecznie zabezpieczony.

Jeśli używane środki do czyszczenia parkietu lakierowanego nie zawierają tego dodatku, to konieczne jest oddzielne nałożenie wosku. To z kolei jest zadanie bardzo czasochłonne i pracochłonne. Dużo wygodniej jest aplikować go razem z płynem myjącym.

Odpowiednia konsystencja

W przypadku drewnianych parkietów bardzo ważne jest to, że nie lubią one kontaktu z wodą. Drewno pod jej wpływem może puchnąć i wypaczać się. Z tego powodu kluczowe w konserwacji parkietu lakierowanego jest ograniczanie jego kontaktu z wodą.

Stąd też najlepsze środki do czyszczenia mają formę koncentratu, który nie wymaga użycia wody lub też wymaga jej niewielkiej ilości. Dzięki temu podłoga może być czyszczona bez ryzyka jej przemoczenia. Oczywiście na koniec trzeba pamiętać, by dać jej szansę dobrze wyschnąć. Mokrego jeszcze parkietu nie wolno zasłaniać dywanem lub meblami.

Delikatny dla lakieru

Środki do czyszczenia parkietu lakierowanego muszą być bardzo delikatne. Chodzi o to, by nie uszkodziły one powłoki lakierniczej, która jest niezwykle estetyczna i niezwykle delikatna równocześnie. Takie środki muszą więc czyścić w sposób subtelny. Chodzi o to, by rozpuszczały zabrudzenia, ale nie niszczyły samego lakieru.

Bardzo dobre są środki na bazie mydła – szarego lub marsylskiego. Warto też zwrócić uwagę na te produkty, które wyraźnie są nazwane jako szczególnie delikatne i używać ich zgodnie z zaleceniami producenta.