Pierwsze ogniwa do baterii powstały w roku 1866. Były one używane do dzwonków czy też do telegrafów. Jednak ta wczesna bateria znacznie różni się od dzisiejszych akumulatorów, których najważniejszą cechą jest fakt, że można je wciąż ładować na nowo po ich wyładowaniu. Ta możliwość powstała w wyniku rozpoczęcia produkcji ogniw litowo – jonowych.
Różnorodność ogniw do baterii
Dzisiaj jest bardzo duża różnorodność ogniw do baterii. W zależności jakie one są, takie jest przeznaczenie danej baterii. Oczywiste jest, że bateria o słabszym ogniwie wykorzystywana jest w urządzeniach, które nie potrzebują zbyt dużej mocy, czyli w latarkach, zabawkach czy odtwarzaczach muzycznych.
Urządzenia mobilne typu telefon komórkowy czy laptop w dużej mierze zależne są od baterii, które można ładować. Ogniwa do baterii tego typu najczęściej są zrobione na bazie litu i jonu.
Baterie są różne
Baterie nie tylko różnią się rodzajem ogniw, które zostały w nich zastosowane, ale także mocą, rozmiarem, kształtem. Każde urządzenie jest inne i nie zawsze pasuje do niego taki sam, standardowy rodzaj baterii.
Ponadto akumulatory, czyli baterie, które można ładować mają bardzo długą swoją żywotność. Odpowiednie ich użytkowanie sprawi, że przedłuży im się ich życie. Dlatego też dobrze będzie gdy do zera nie będziemy rozładowywać takiej baterii oraz będziemy uważać by jej nie uderzyć, nie zalać czy też nie zniszczyć w jakiś inny sposób.
Jak ewoluowało ogniwo?
Przez blisko 150 lat ogniwo Leclanchégo znacznie ewoluowało. Wciąż je modyfikowano by zwiększyć jego pojemność czy też trwałość. Zaczęto tworzyć ogniwa do baterii z różnorakich materiałów, zaczęto wymyślać baterie, które można ładować.
Dzisiaj bateria nie jest już czymś zwykłym. Stosuje się ją w wielu urządzeniach, od których zależne jest ludzkie życie, ludzka praca czy też cała ludzka działalność. Baterie stosowane są tam gdzie trzeba dostarczyć mało energii i tam gdzie potrzeba jej znacznie więcej. Powstały więc baterie o różnej mocy i wielu swoich możliwościach.