Chciałoby się sparafrazować klasyka, że drzwi jakie są, każdy widzi. Jednak temat jest o wiele bardziej skomplikowany, niż się wydaje. Czym innym będą proste drzwiczki do małej starej szafki, a czym innym systemowe drzwi przesuwne bezramowe z litego drewna, prawda? Zatem spójrzmy jakie rodzaje drzwi można wyróżnić.
Konkretne zastosowanie
Drzwi zawsze mają jakieś konkretne przeznaczenie. Najważniejsze z nich to drzwi zewnętrzne. Odznaczają się solidnością wykonania. Często stalowe lub drewniano-metalowe. Dostępu do nich chroni najczęściej cały system zamków.
Wewnętrzne drzwi nie będą już takie trwałe. Jednak często będą miały właściwości dźwiękoszczelne. Z reguły są zrobione z drewna, materiałów drewnopodobnych oraz tworzyw sztucznych. Bywa, że są zamykane na klucz. Czasami znajdzie się w nich aluminiowa rama.
Inny charakter mają z kolei drzwiczki do szafki. Zazwyczaj dosyć lekkie, najczęściej wykonane z drewna lub płyt drewnopochodnych. Ich głównym zadaniem jest ochrona wnętrza szafki przed kurzem. Rzadziej są wyposażone w zamki.
Sposób funkcjonowania
Możemy też się przyjrzeć, jak bardzo drzwi różnią się od siebie sposobem otwierania i zamykania. Tradycyjne, rozwierane drzwi to te, które otwierają się na lewo lub na prawo — do wewnątrz lub na zewnątrz. Ale już drzwi przesuwne bezramowe czy osadzone w ramie, nie będą zabierać miejsca ani w pomieszczeniu, ani na korytarzu. Za to będą potrzebowały nieco przestrzeni na ścianie z lewej lub prawej strony otworu drzwiowego. Zarówno rozwierane, jak i przesuwne drzwi są także stosowane do szafek i brodzików.
Inaczej ma się sprawa z drzwiami harmonijkowymi. Nie wymagają one przestrzeni na otwarcie, lecz składają się na jedną ze stron wnęki, dzięki połączeniu poszczególnych elementów za pomocą systemu zawiasów. Zajmują za to nieco prześwitu otworu drzwiowego, więc dobrze montować je w nieco szerszych wnękach. Oprócz zastosowania jako drzwi wewnętrzne bywają także montowane przy brodzikach.
Materiał wykonania
Kolejną kategorię podziału drzwi wyznacza to, z czego są one wykonane. I tak mamy szereg możliwości: od drzwi drewnianych, aż po stalowe.
Drewniane drzwi znajdują zastosowanie przede wszystkim we wnętrzach. Podobnie jest z drzwiami z płyt drewnopochodnych. W połączeniu z metalowym stelażem drewno ma także zastosowanie w produkcji drzwi zewnętrznych.
Do bardziej ekskluzywnych można zaliczyć tzw. drzwi całoszklane. Stosowane są raczej w firmowych pomieszczeniach. W domowym zaciszu spotkamy je także w postaci osłony brodzika.
Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm