Skip to content Skip to footer

Frezy palcowe – co warto o nich wiedzieć

Zakup nowych frez palcowych może być bardzo trudnym zadaniem zwłaszcza dla tych osób, które nie mają o nich zielonego pojęcia. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę wybierając nowe frezy palcowe.

Pokrycie frez

W pierwszej kolejności warto sprawdzić pokrycie frez palcowych, które podczas pracy odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki odpowiednio dobranej powłoce możemy znacząco przyśpieszyć pracę i zwiększyć wydajność nie tylko frezów, ale również wielu innych narzędzi skrawających.

W dzisiejszych czasach producenci oferują bardzo wiele różnorodnych pokryć, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi modelami. Warto poszukać idealnego kompromisu pomiędzy ceną za frezy, a ich jakością wykonania. Najbardziej wymagający użytkownicy powinni rozglądać się za frezami palcowymi z powłoką golden line, która poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi pracami.

Ostrza centralne

Warto wspomnieć o tym, że nie wszystkie frezy palcowe mają ostrza centralne, dlatego też warto zwrócić uwagę na ten parametr. Większość producentów w przypadku frezów 2,3 i 4 ostrzowych stosuje dodatkowe ostrza centralne, które są zagłębione prosto w obrabiany materiał.

Frezy, które nie mają ostrzy centralnych posiadają z kolei zagłębienia bezpośrednio na środku czoła, dlatego też mogą wejść w dany materiał, jedynie na niewielką głębokość. Jedyną zaletą frez palcowych bez ostrzy centralnych jest oczywiście bardzo niska cena.

Rozmiar frez ma znaczenie

Jak łatwo się domyśleć frezy palcowe mogą być dostępne w wielu różnych rozmiarach (metrycznych i calowych), dzięki czemu każdy odnajdzie produkt, który spełni jego oczekiwania. Bardzo wielu producentów oferuje także specjalne mikro frezy, które wykorzystywane są do wykonywanie bardzo drobnych prac.

Najlepsze frezy palcowe do obróbki zgrubnej

Jeżeli chodzi o popularne frezy palcowe do obróbki zgrubnej, to warto rozglądać się na frezami, które mają dodatkowe nacięcia na ostrzach. Głównym zadaniem specjalnych nacięć jest oczywiście kruszenie wiórów, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej usuwa się je z obrabianych otworów.

Warto wspomnieć również i o tym, że dzięki nacięciom frezy są zdecydowanie bardziej odporne na drgania, które z wiadomych przyczyn mogą przeszkadzać podczas pracy. Niewielkie nacięcia wytwarzają wibracje, które skutecznie niwelują drżenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Frezwid