Skip to content Skip to footer

Gdzie najlepiej wykorzystać klej silikonowy?

Kleje silikonowe są specyfikami, które mają bardzo dobre opinie. Uważa się, że są one klejami uniwersalnymi, czyli takimi, które skleją wszystko w każdych warunkach. Istnieją kleje silikonowe jednoskładnikowe jak i również dwuskładnikowe. Wykonane są one z kauczuku silikonowego, który potocznie nazywany jest silikonem. Na rynku jest ich bardzo wiele różnego rodzaju.

Co można skleić klejem silikonowym?

Praktycznie wszystko, tak samo jak można go też określić, że jest klejem mocnym i trwałym. Przez swoje właściwości jest używany wszędzie, zarówno w warunkach domowych jak i w przemyśle różnego rodzaju. Jest to jedyny klej, który doskonale klei silikony jak i kauczuk. Wytworzona przez niego spoina jest elastyczna, dlatego doskonale kleje silikonowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie klejone powierzchnie muszą ruszać się względem siebie.

Najczęściej kleje te używane są również wszędzie tam, gdzie pomiędzy klejonymi materiałami występuje bardzo duży współczynnik rozszerzalności cieplnej. Bardzo dobrze sprawdzają się też i tam, gdzie są duże wibracje i naprężenia.

Podział kleju silikonowego

Bezbarwny klej silikonowy dzieli się na ilość składników w nim zawartych jak również na różnego rodzaju grupy. Występuje, więc, klej silikonowy kwasowy, aminowy, neutralny.

Klej kwasowy wydziela, przy utwardzaniu opary kwasowe, klej aminowy wydziela związki aminowe, a klej neutralny jest klejem wydzielającym tlenki lub opary alkoholu etylowego albo metylowe.

Tego typu kleje utwardzają się już w temperaturze pokojowej. Jedyną ich wadą jest fakt, że na konkretne utwardzenie trzeba czasami czekać aż 12 godzin. Proces ten uzależniony jest od wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu i od temperatury.

Uniwersalny klej do prac remontowych

Silikonowe kleje idealnie sprawdzają się także przy różnego rodzaju pracach budowlanych czy remontowych. Doskonale sklejają różne powierzchnie i tworzą też elastyczne powłoki, które mogą uszczelniać dane miejsca. Ze względu na ten fakt, silikony mogą być wykorzystywane do sklejania ceramiki, szkła, papy, betonu, PCV, plastiku czy kamienia naturalnego.

Ich idealne właściwości zostały dostrzeżone już dawno. Dzisiaj trudno jest wyobrazić sobie wszelkiego rodzaju prace, przy których trzeba użyć kleju, bez wykorzystania silikonowych opcji. Wszelkie prace wykonane przy ich pomocy dają możliwość stworzenia idealnego, elastycznego spoiwa, a połączone powierzchnie mogą poruszać się względem siebie.

Dodatkowo sklejone, takim klejem, powierzchnie trzymają się długo na stałe.