Skip to content Skip to footer

Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?

Urządzając każde wnętrze trzeba pamiętać o uwzględnieniu odpowiedniego oświetlenia. Jest ono niezbędnym elementem wystroju. Powinno być z nim spójne i równocześnie dobrze spełniać swoje funkcje. Jak właściwie dobrać je do pomieszczenia?

Ciepłe czy chłodne?

Tanie lampy mogą być wyposażone w żarówki emitujące światło o barwie ciepłej lub zimnej. Barwa ciepła sprzyja relaksowi. Jest idealna do sypialni lub pokoju dziecięcego. Tanie żyrandole emitujące zimne światło nadają się do kuchni, łazienek i miejsc, w których się pracuje. Jest montowane w biurach oraz gabinetach i pokojach do nauki. Można też znaleźć je w bibliotekach.

Montaż światła punktowego

We większości pomieszczeń montuje się po prostu światło punktowe. To takie, które oferują tanie lampy sufitowe, czy tanie żyrandole. Jest ono bardzo powszechne, bo jest też niezwykle użyteczne. Punkt świetlny, najczęściej montuje się blisko centrum pomieszczenia lub na samym jego środku. Dzięki temu oświetla bardzo dużą przestrzeń za jednym zamachem. Ewentualne, ciemniejsze strefy znajdują się w samych narożnikach pomieszczenia. Co więcej, tania lampa sufitowa zamocowana jest jak sama nazwa wskazuje – na suficie, z tego powodu w żaden sposób nie przeszkadza ona w ustawieniu mebli, czy codziennym życiu. Ryzyko, że ktoś o nią zahaczy jest zdecydowanie niewielkie. W niektórych miejscach uzasadnione jest montowanie świateł podłogowych. Najczęściej umieszcza się je w ścianach przy stopniach schodów lub na korytarzach. Wyznaczają one trasę i zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo w czasie ich używania. W miejscach przeznaczonych na czytanie lub do podkreślenia piękna obrazu można też umieścić kinkiety na ścianach.

Dobór do barwy wnętrza

Niektóre rodzaje oświetleń nie lubią się z pewnymi odcieniami ścian i tekstyliów. Mogą sprawiać wrażenie, że są szczególnie krzykliwe lub mdłe. Tanie lampy sufitowe z czerwonym kloszem w pomieszczeniu o różowych ścianach? To nie najlepszy pomysł. Trzeba też wziąć pod uwagę działanie naturalnego oświetlenia, które pochodzi od słońca. Z zasady, nie powinno się używać ciepłych barw w pomieszczeniach wystawionych na intensywne promieniowanie. Ciepłe barwy stosuje się w pokojach usytuowanych od strony północnej i wschodniej. Tam prezentują się wyśmienicie. Co za tym idzie, do tych pomieszczeń dobrze jest dobierać równie ciepłe w wyrazie, tanie lampy.