Skip to content Skip to footer

Jak wybrać krzesła do restauracji?

Restauracja to bardzo specyficzne miejsce. Tutaj bowiem nie tylko musimy serwować pyszne jedzenie i zatrudnić milą obsługę. Duże znaczenie ma także niebanalny, ciekawy wystrój danej restauracji. Szczególnie wiele problemów podczas aranżacji wnętrza sprawiają krzesła restauracyjne. Jak je wybrać?

Krok pierwszy – styl krzeseł do restauracji

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę styl aranżacji naszego wnętrza i do niego dopasować odpowiednie krzesła. Oczywiście niektóre style można delikatnie łączyć, niemniej jednak generalnie krzesła do restauracji powinny być utrzymane w stylu dominującym w danym lokalu, gdyż to właśnie one niejako go budują.

Ale jak dopasować krzesła do restauracji do stylu? Generalnie rzecz ujmując krzesła restauracyjne tapicerowane wykonane z naturalnego drewna z tapicerką w neutralne barwy albo folklorystyczne wzory doskonale sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych. Bielone drewno i pastelowe barwy tapicerki to styl prowansalski. Jeśli zaś idziemy w kierunku nowoczesnym glamour, to czas postawić na chromowaną stal. Z kolei połączenie ciemnego drewna oraz ciemnego metalu może tworzyć ciekawe, industrialne motywy. Warto jeszcze wspomnieć o krzesłach restauracyjnych tapicerowanych wykonanych na modłę kolonialną – z egzotycznego drewna, obitych skórą albo wzorzystymi tkaninami.

Krok drugi – „podstyl”

W aranżacji wnętrz funkcjonuje pojęcie tzw. „podstylu”. Otóż generalnie chodzi o to, że styl rustykalny polski będzie różnił się od także rustykalnego, ale angielskiego. Zatem inne krzesła do restauracji musimy kupić, jeśli chcemy mieć ją wykonaną na modłę staropolskiej oberży a inne, jeśli interesuje nas XIX wieczna rezydencja lordów na wsi.

Dlatego uważnie patrzmy, czy wybór krzeseł do restauracji przypadkiem nie koliduje z obrusem, dekoracjami, barwą zasłon itp. Wszystko powinno do siebie wzajemnie pasować. To samo oczywiście dotyczy wysokości poszczególnych krzeseł czy ich kształtu.

Krok trzeci – jakość i bezpieczeństwo

Na koniec trzeba koniecznie jeszcze wspomnieć, że najtańsze krzesła restauracyjne tapicerowane bez żadnych certyfikatów bezpieczeństwa na pewno nie będą udaną inwestycją. Lepiej jest zainwestować w krzesła dobrej jakości, które nie zniszczą nam się pod wpływem częstego użytkowania oraz które będzie można naprawdę łatwo czyścić i pielęgnować.