Skip to content Skip to footer

Jak nie popełnić błędów, wybierając szafę wnękową?

Aranżując przestrzeń do przechowywania bardzo wiele osób decyduje się na szafy wnękowe. Trudno się temu dziwić, można je dopasować do każdego wnętrza i tak zaprojektować, by w przechowywanych rzeczach zawsze panował porządek. Elastyczność projektowania szaf wnękowych może jednak prowadzić do błędów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Musi być głębia?

Wygodna szafa wnękowa pozwala z łatwością powiesić ubrania na wieszakach. Właśnie dlatego w większości przypadków zaleca się by głębokość szafy wynosiło około 55-60 centymetrów. Najwęższe dostępne na rynku wieszaki często mają zaledwie 40 centymetrów szerokości, ale nawet stosując takie rozwiązania w węższej szafir trudno będzie uniknąć zagnieceń na rękawach, które zostały przytrzaśnięte przez drzwi szafy.

To jednak nie oznacza, że w płytszych szafach trzeba rezygnować z drążków do ubrań. Udając się do doświadczonych firm montujących tego typu szafy, takich jak ASKO Poznań, można tak dobrać wyposażenie szafy, by nawet na płytkiej przestrzeni korzystać w pełni z zalet szafy wnękowej. Przykładowo ubrania na wieszakach można w takiej szafie przechowywać na specjalnym prostopadłym drążku.

Szafy wnękowe często nie służą wyłącznie do przechowywania ubrań. Zdarza się, że przechowuje się w nich buty, czy różne akcesoria. Ale nawet, jeśli miała by to być szafa wyłącznie na ubrania, oprócz drążków powinny się w niej znaleźć półki i szuflady.

Szuflady sprawdzają się zwłaszcza do przechowywania bielizny, czy różnych akcesoriów do ubrań, takich jak chociażby paski do spodni. Projektując szafę warto poświęcić chwilę i zastanowić się, na jakiego typu przestrzeni do przechowywania nam zależy. Półki nie powinny być zamontowane zbyt blisko siebie, ale ich rozłożenie może się różnić, w zależności od tego co będzie na nich przechowywane. Inna wysokość będzie odpowiednia do swetrów czy T-shirtów, a inna do przechowywania torebek czy butów.

Przestrzeń dobrze uporządkowana

Projektując szafy wnękowe warto pomyśleć o rozwiązaniach, które w przyszłości będą wspierały utrzymanie porządku. W ASKO Poznań można wybierać z wyposażenia wielu różnych firm, oferujących systemy szaf wnękowych i przesuwnych. Dodatkowo pracownicy firmy, mający wieloletnie doświadczenie w projektowaniu mebli z całą pewnością podsuną ciekawe pomysły.

Oprócz odpowiedniego rozkładu półek, szuflad i drążków warto postawić na akcesoria uzupełniające. Wszelkiego rodzaju dodatkowe organizery czy pudełka zwykle bardzo pomagają utrzymywać nie tylko ubrania, ale przede wszystkim te drobne akcesoria w zawsze tym samym, łatwym do znalezienia miejscu.