Skip to content Skip to footer

Materiały tapicerskie na krzesła

Jak wybrać Materiał obiciowy na krzesła? Należy wziąć pod uwagę wiele czynników – wygląd materiału, jego właściwości i fakturę, a także dobrać wzór i kolor w taki sposób, by podkreślał styl, w którym urządzono całość wnętrza. Dowiedz się, czym charakteryzują się różne materiały i jak dobrać materiały tapicerskie na krzesła do stylu naszej jadalni.

Materiały na obicia na krzesła

Do wytwarzania materiałów tapicerskich na krzesła wykorzystuje się zasadniczo te same rodzaje włókien, co do produkcji ubrań, i właściwie powinniśmy kierować się podobnymi kryteriami wyboru. Materiały możemy ogólnie podzielić na te pochodzenia naturalnego, syntetycznego i sztucznego. Materiały naturalne są pozyskiwane z nieprzetworzonych włókien występujących naturalnie. Rośliny, z których pozyskujemy włókna, to przede wszystkim bawełna i len, natomiast wełny są produkowane z sierści lub włosów różnych gatunków zwierząt. Materiały syntetyczne, takie jak wiskoza i cupra, powstają poprzez obróbkę naturalnie występujących substancji, najczęściej celulozy, natomiast sztuczne włókna są wytwarzane, tak jak plastiki, z pochodnych ropy naftowej. Do sztucznych materiałów zaliczamy między innymi poliester, poliamid i akryl.

Wybierając materiały obiciowe na krzesła, weźmy pod uwagę ich właściwości. Sztuczne materiały są najtańsze, wytrzymałe i łatwo się je czyści, ale też są niezbyt przyjemne w dotyku i często wyglądają mniej elegancko niż materiały naturalne. Bawełna i len będą idealnie pasować do wnętrz w stylu rustykalnym, występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Bardziej luksusowego charakteru nadaje im domieszka włókien syntetycznych. Bardzo eleganckie obicia na krzesła możemy zrobić, używając wełnianych materiałów tapicerskich. Wełna jest bardziej odporna na zabrudzenia od materiałów roślinnych.

Spójny wystrój wnętrza

Wybierając materiał, którego użyjemy do obić na krzesła, zwróćmy uwagę, żeby jego wzór, kolor i faktura pasowała do pozostałych elementów wnętrza. W stylu skandynawskim najlepiej sprawdza się materiały naturalne i neutralne kolory, podczas gdy we wnętrzach w stylu rustykalnym mamy większą swobodę z doborem wzorów. Idealnie sprawdza się staroświeckie materiały we wzory kwiatowe.