Skip to content Skip to footer

Mieszkania pod klucz czy w stanie deweloperskim

1040_450_smart_original_99_cbwjmjWrocław to kolejne polskie miasto, które rozwija się pod względem liczby inwestycji. Przedsiębiorstwa, które powstają w okolicy miasta, przyciągają do Wrocławia nowych mieszkańców, poszukujących dla siebie własnego mieszkania. Oprócz centrum coraz więcej osiedli powstaje również na obrzeżach miasta, zapewniając mieszkańcom dostęp do natury.

Jaki standard dla nowych mieszkań

Pośrednicy od lat podkreślają, że najpopularniejsze są mieszkania małe, o wielkości około 40 metrów kwadratowych. Takie mieszkania są najczęściej wybierane przez singli. Z kolei nieco większe mieszkania, których powierzchnia nie przekracza 60 metrów kwadratowych, sprawdzają się w przypadku mieszkań dla rodzin z dziećmi.

Oprócz metrażu, który ma przełożenie na koszt inwestycji dla nabywcy, równie istotna jest liczba pomieszczeń mieszkalnych. Większość mieszkańców zwykle posiada samochody, zatem ważne jest, aby w ramach inwestycji można było korzystać z zakupionego miejsca w podziemnym garażu. Przydatna bywa również komórka lokatorska, która podobnie jak miejsce w garażu może być dokupiona do mieszkania.

Gdzie najczęściej oddawane są nowe mieszkania

Ze względu na dostęp do terenów zielonych coraz większą popularnością cieszą się tereny nad Odrą, położone z dala od centrum Wrocławia, jednak nadal dobrze z nim połączone pod względem komunikacyjnym. Takie jest osiedle Nowy Port, które ostatecznie będzie ukończone w 2023 roku. W tym przypadku oprócz dostępu do terenów zielonych, które sprzyjają rekreacji, ważna jest również niższa cena za metr mieszkania.

Lokalizacja nad Odrą nie musi jednak oznaczać konieczności wyprowadzenia się z dala od centrum. Niektórzy inwestorzy decydują się na wybudowanie bloków w pobliżu wrocławskiego rynku. W tym przypadku można połączyć chęć zamieszkania w pobliżu Odry z bliskim sąsiedztwem najważniejszych obiektów w mieście.

Pod klucz czy wykończenie deweloperskie

Oprócz decyzji o wielkości kupowanego mieszkania nabywcy muszą również bardzo często podejmować decyzję co do stanu wykończenia. Większość inwestorów oferuje mieszkania w stanie deweloperskim, zwanym również białym montażem. Niektórzy inwestorzy decydują się na współpracę z klientem, wykańczając mieszkanie według ich oczekiwań i wskazówek.

Zlecenie wykończenia mieszkania inwestorowi ma również przełożenie na koszty. W przypadku wykończenia pod klucz, jakie obecnie oferują inwestorzy, wzrasta wartość mieszkania, ale jednocześnie ten koszt można doliczyć do wartości mieszkania. Ma to znaczenie w przypadku mieszkań zakupowanych z wykorzystaniem kredytu hipotecznego.

Grafika pochodzi z serwisu PCG.pl