Skip to content Skip to footer

Nowoczesne, komfortowe i bezpieczne – drzwi tarasowe przesuwne. Materiały i warianty

Przy budowie domu trzeba podjąć wiele kluczowych decyzji, które wpływają potem każdego dnia na komfort domowników. Jedną z nich jest wybór drzwi tarasowych. W salonach można zamówić nie tylko drzwi o popularnej konstrukcji rozwieranej, ale również drzwi przesuwne.

Tarasowe drzwi przesuwne – materiały

Drzwi tarasowe o konstrukcji przesuwnej doskonale nadają się do tworzenia dużych przeszkleń, które mogą osiągać nawet około 20 metrów szerokości. Przyciągają uwagę swoim nowoczesnym wyglądem i dostępne są w wielu wariantach do wyboru.

Do produkcji drzwi tarasowych przesuwnych stosuje się różne typy materiałów. To popularne PCV, które wyróżnia się niskimi cenami, ale również prestiżowe drewno oraz aluminium. Ciekawą propozycję stanowią drzwi drewniano-aluminiowe – z zewnątrz wykończone ramką aluminiową zapewniającą skuteczną ochronę dla drewna.

W sprzedaży dostępne są też drzwi tarasowe przesuwne energooszczędne, które mogą być montowane w domach pasywnych i energooszczędnych. Wysokie parametry termiczne osiąga się przez zwiększoną liczbę komór, dodatkowe pakiety szyb i zaawansowane systemy uszczelek.

Przesuwne drzwi tarasowe – warianty

Najczęściej drzwi tarasowe przesuwne spotykane są w dwóch wariantach, czyli HST oraz PSK.

Drzwi HST, czyli ze skrzydłem podnoszono-przesuwnym poruszają na rolkach ukrytych w szynie w podłodze. Pozwalają na zlicowanie skrzydła z powierzchnią podłoża.

Z kolei drzwi PSK, czyli uchylno-przesuwne dają szerokie wyjście na taras – także przez rozsunięcie obu skrzydeł. Takie drzwi najpierw delikatnie się odchyla, a potem przesuwa. Można także zostawić je w położeniu uchylonym.

Drzwi przesuwne na taras – rozwiązania techniczne

Aby korzystanie z drzwi tarasowych przesuwnych było jeszcze łatwiejsze i bezpieczniejsze, producenci stosują specjalnie rozwiązania techniczne.

Drzwi te dostępne są w wariancie antywłamaniowym – posiadają punkty antywyważeniowe i okucia antywłamaniowe. Można także zamontować przy nich czujniki otwarcia.

Dla łatwiejszej obsługi z drzwiami tarasowymi przesuwnymi można zamontować też napęd, który pozwala na otwieranie ich i zamykanie za pomocą pilota. Może on współpracować z systemem inteligentnego domu do programowania pracy drzwi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm