Skip to content Skip to footer

O czym należy pamiętać wybierając oprawę podtynkową?

Oprawy sufitowe to popularne rozwiązanie w modnych i funkcjonalnych przestrzeniach. Rodzajem chętnie umieszczanym w niewielkich mieszkaniach są modele podtynkowe. Aby odpowiednio spełniły swoje zadanie, należy w przemyślany sposób dopasować je do zapotrzebowania i pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę, aby dokonać korzystnego wyboru?

Rodzaj oprawy dopasowany do zapotrzebowania

Poszukując odpowiedniego oświetlenia należy zwrócić uwagę na dopasowanie go do warunków panujących w pomieszczeniu. W przestrzeniach o wyższym stopniu wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki, zaleca się umieszczać lampy o klasie wodoszczelności oznaczonej IP44.

Warto również upewnić się, że materiał, z którego wykonano akcesoria będzie odporny na korozję. Oprócz modeli szklanych, odnaleźć można akcesoria stalowe i aluminiowe. Powinny one być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Funkcjonalność i estetyka wnętrza

Aby pomieszczenie atrakcyjnie się prezentowało i zapewniało użytkownikom maksymalny komfort, powinno być odpowiednio oświetlone. Oprawa podtynkowa może być wykorzystana jedynie w jego części lub na całej powierzchni sufitu. Możliwy jest zakup egzemplarzy z funkcją regulacji kąta padania światła.

Ważny jest również dobór temperatury barwowej. We wnętrzach umożliwiających relaks sprawdzi się ciepły blask o wartości 2700 – 3300 K. Dla poprawienia koncentracji w biurze, warto zdecydować się na chłodne światło o temperaturze 3300 – 4500 K.

Montaż i walory estetyczne

Oprawa podtynkowa najczęściej montowana jest w pomieszczeniach z podwieszanymi sufitami. Możliwe jest również umieszczenie jej w powierzchni tynku, montaż jest wtedy jednak nieco bardziej skomplikowany.

Tego typu akcesoria mogą posiadać różne kształty i kolory. Wśród popularnych opcji pojawiają się okrągłe, kwadratowe i prostokątne modele. Mogą być pojedynczymi lampkami lub występować w formie listew. Często wybierane barwy to czerń, biel i kolor srebrny. Oprawa podtynkowa dopasowana do preferencji i pomieszczenia z pewnością okaże się korzystnym rozwiązaniem.