Skip to content Skip to footer

Palarnie wewnętrzne i zewnętrzne

Od lat obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych w bezpośredniej bliskości innych osób, szczególnie dzieci – dotyczy to również przystanków tramwajowych czy autobusowych. Złamanie tego zakazu skutkuje mandatem karnym w ustalonej wysokości.

Palenie papierosów a statystyki zdrowotne

Wszyscy wiedzą, że paląc papierosy lub fajkę można bardzo ciężko się rozchorować. Najczęstszymi dolegliwościami, na które zapadają palacze, są choroby serca, choroby płuc, oraz częste infekcje gardła. Unoszący się wokół palącego dym również źle wpływa na włosy i skórę, a bardzo poważnym problemem jest nieświeży oddech palacza, nieprzyjemny dla niego samego, jak i rozmówcy.

Pomimo że, każdemu jest to wszystko znane, to jednak sprzedaż wyrobów tytoniowych nie maleje – wręcz przeciwnie, corocznie obserwowany jest jej stały wzrost. Statystyki te obejmują również palaczy fajki i e papierosa, który – co prawda – nie powoduje zanieczyszczenia powietrza, ale zawiera tak samo, jak tytoń, szkodliwe substancje.

Palarnie wewnętrzne w zakładach pracy

Palenie wyrobów tytoniowych jest zabronione w prawie każdym zakładzie pracy, lecz chociaż jest to zakazane, to w żaden sposób nie można zmusić pracowników do odzwyczajenia się od tego zgubnego nałogu. Pracodawcy, by nie tracić z tego powodu wydajnych i błyskotliwych pracowników palących, wydzielają na terenie firmy lub jej najbliższej okolicy teren, w obrębie którego można palić papierosy czy fajkę. Takim obszarem, przeznaczonym na palarnie wewnętrzne są przeważnie pokoje z dobrą wentylacją i dostępem do otwieranych okien lub wydzielone miejsca w dużym pomieszczeniu, najczęściej hallu, oddalonym od osób niepalących.

Wiaty palarnie, palarnia zewnętrzna

Innym rodzajem są wiaty palarnie zewnętrzne, ustawione na wolnym powietrzu, blisko budynku zakładu pracy. Palarnia zewnętrzna przypomina wiatę przystanku autobusowego – jest zbudowana z metalowego stelażu malowanego proszkowo na dowolny kolor, ma wstawione ścianki z hartowanego szkła lub z tworzywa sztucznego, a także mocny daszek, chroniący pozostających w wiacie osób, przed opadami atmosferycznymi oraz promieniowaniem słonecznym. Ścianki wiaty są przejrzyste, wstawione z trzech stron stelażu. Wyposażenie palarni zewnętrznej jest bardzo proste – znajduje się tam kosz na niedopałki w formie wielkiej popielnicy najczęściej wypełnionej piaskiem oraz – w niektórych modelach – ławki do siedzenia. Dzięki konstrukcji wiaty, można z niej korzystać nawet przy wietrznej i deszczowej pogodzie.