Coraz częściej wybieranym w naszym kraju rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne. Korzystają z nich zarówno jednorodzinne gospodarstwa domowe, budownictwo wielorodzinne, jak i przedsiębiorcy. Instalacja paneli jest korzystna ze względu na oszczędności, ale również ma wpływ na stan środowiska. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Instalacja paneli – ile to kosztuje?
Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Na koszt wykonania instalacji składa się kilka, zasadniczych czynników, takich jak: producent, moc paneli PV, ilość instalowanych paneli, koszty wykonania instalacji. Pierwszym krokiem zawsze jest ocena zapotrzebowania na energię elektryczną budynku, na którym mają być instalowane panele.
Ocenę taką zawsze najlepiej powierzyć specjaliście. Im zapotrzebowanie takie jest większe, tym koszty wykonania instalacji będą rosły, aczkolwiek średni koszt prac instalacyjnych raczej spadnie.
Czy instalacja fotowoltaiczna jest dziś opłacalna?
Panele PV są w dzisiejszych czasach zdecydowanie opłacalne. Ich instalacja pozwala nie tylko na zmniejszenie wydatków, jakie gospodarstwo domowe, czy firma ponosi na zaopatrzenie w energię elektryczną, ale również na zmniejszenie negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego.
Instalacja paneli PV przyniesie duże oszczędności, ale pamiętać należy, że początkowo konieczna będzie dość duża inwestycja. Porównując jednak stale rosnące ceny energii na rynku i średni koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej, można śmiało stwierdzić, że inwestycja taka zwróci się relatywnie szybko i zacznie przynosić duże korzyści. Firmom przejście na energię słoneczną pozwoli uniezależnić się od wahań cen na rynku i utrzymać konkurencyjną cenę produktów i usług.
Panele PV – jak zmniejszyć koszty instalacji?
Gospodarstwa domowe cenę instalacji zmniejszyć mogą w bardzo prosty sposób. Dostępne są obecnie unijne i lokalne programy dofinansować, które mogą pokryć nawet większą część związanych z tym kosztów.
Programy takie dostępne są również dla firm. Obecnie starać się można o dofinansowanie ze środków, przeznaczonych przez UE na wspieranie przedsiębiorczości przyjaznej środowisku naturalnemu. Środki te dostępne są w ramach lokalnych i ogólnokrajowych programów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.